Ljubljana - Zunanji minister Samuel Žbogar je danes napovedal, da bosta v letu 2009 prednostni nalogi slovenske diplomacije uveljavljanje slovenskih gospodarskih interesov v svetu ter razvojno-humanitarna pomoč. Napovedal je še preoblikovanje zunanje politike ter vzpostavitev stabilnih odnosov na zunanjem ministrstvu.
Diplomacija naj bi v prihodnje bolj dejavno skrbela za uveljavljanje gospodarskih interesov Slovenije. Trenutno ima država 20 ekonomskih svetnikov, del jih deluje v okviru gospodarskega in del v okviru zunanjega ministrstva, cilj pa je vse združiti pod isto streho, je na novinarski konferenci v Ljubljani povedal Žbogar.
Članstvo v OECD, predsedovanje Svetu Evrope in kandidatura v varnostni svet ZN
Med nalogami v prihodnjem letu bodo še dokončanje pogajanj o vstopu v Organizacijo za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) ter predsedovanje Svetu Evrope, ki se začne v začetku maja.
Precej pozornosti bo slovenska zunanja politika namenila razvojni in humanitarni pomoči ter človekovim pravicam, pa tudi kandidaturi za nestalno članstvo v Varnostnem svetu ZN v letih 2012 in 2013. Minister je pojasnil, da ima Slovenija pri tej kandidaturi hudo konkurenco v Madžarski, Armeniji in Azerbajdžanu. Odločitev bo sprejeta leta 2011, v letu 2009 pa naj bi se Slovenija po napovedih ministra dokončno odločila o kandidaturi.
Precej pozornosti bo novi vodja diplomacije namenil državam Zahodnega Balkana, ki jih namerava obiskati že kmalu v prihajajočem letu.
Razpis za prosta veleposlaniška mesta
Žbogar je povedal, da bo vlada danes objavila razpis za prosta veleposlaniška mesta oziroma tista mesta, ki se bodo izpraznila do poletja prihodnje leto, ter napovedal poenotenje glede tolmačenja tistega člena zakona o zunanjih zadevah, ki govori o tem, da mora veleposlanik po preteku mandata v tujini dve leti delati v ministrstvu v Ljubljani.
Dotaknil se je tudi odpoklica veleposlanice v Sarajevu Nataše Vodušek, ki ga je danes podpisal predsednik države. Več ...
O prilagoditvi novim razmeram in gospodarski diplomaciji
Slovensko zunanjo politiko je treba prilagoditi novim razmeram, je tudi poudaril minister in napovedal širšo razpravo o tem, kaj so prednostne naloge, na podlagi česar bo nastala nova zunanjepolitična strategija. Cilj je, da bi nove usmeritve državni zbor potrdil že v drugi polovici leta 2009. Napovedal je še spremembo zakona o zunanjih zadevah.
Novo opredeljenim nalogam naj bi se prilagodila tudi organizacijska struktura na zunanjem ministrstvu, saj sedanja spremenjenim razmeram ne ustreza več. Več pozornosti naj bi namenili zlasti gospodarski diplomaciji in razvojni pomoči.
Predvsem si želi, da bi se na zunanjem ministrstvu vzpostavila stabilnost. "Na ministrstvu je veliko bolečine, veliko je žalostnih zgodb," je dejal ter izrazil željo, da bi se vzpostavil nov duh pripadnosti. Dejal je tudi, da si bo prizadeval za dobro sodelovanje s sindikatom diplomatov.
Ob novem letu si je zaželel še, da bi novinarji v letu 2009 objavljali čim več zgodb o delovanju ministrstva in čim manj zgodb o razmerah tam.