LJUBLJANA, BEOGRAD – Zunanji minister Samuel Žbogar se bo v ponedeljek in torek prihodnji teden v Beogradu udeležil spominskega ministrskega zasedanja Gibanja neuvrščenih v Beogradu, so sporočili z zunanjega ministrstva.
Povabila sta ga egiptovski in srbski kolega
Žbogar odhaja v Beograd na povabilo ministrov za zunanje zadeve Egipta in Srbije, srečanje pa je namenjeno obeležitvi 50. obletnice ustanovitve Gibanja neuvrščenih, so še sporočili z ministrstva.Zasedanja se bodo udeležili zunanji ministri in visoki predstavniki držav članic Gibanja neuvrščenih, držav naslednic nekdanje Jugoslavije, držav opazovalk in gostij ter Generalni direktor Urada OZN v Ženevi Tokayev, Generalni sekretar Organizacije islamske konference Ihsanoglu in namestnik Generalnega sekretarja Arabske lige Benhelli.
Slavnostni govornik
Minister Žbogar bo na zasedanju nagovoril udeležence in imel bilateralna srečanja z nekaterimi zunanjimi ministri in visokimi gosti.
Se še spomnite Gibanja neuvrščenih?
Osvežimo spomin na Gibanje neuvrščenih. Po Wikipediji države članice imenujemo tudi neuvrščene države. Sicer pa gre za gibanje, v katerega je včlanjeno več kot sto predvsem nekoč koloniziranih držav. Gibanje je dobilo ime med hladno vojno, saj se države članice deklerativno niso želele izreči za pol, ki je bil pod vplivom Združenih držav Amerike, ali za pol pod vplivom Sovjetske zveze. Pomembno vlogo pri razvoju gibanja je odigrala Jugoslavija.
Gibanje je nastalo po razpadu kolonialnega sistema, ko so si novonastale države prizadevale vzpostaviti suverenost, in to prav v času, ko je bila hladna vojna na vrhuncu. Po nekaterih ocenah je gibanje odigralo pomembno vlogo pri dekolonizaciji, prav tako pa naj bi pripomoglo k zagotavljanju svetovnega miru.
Drnovšek je predsedoval
Slovenija je bila članica neuvrščenih kot del Socialistične federativne republike Jugoslavije, po osamosvojitvi pa ni zaprosila za članstvo v tej organizaciji, prav tako nima statusa opazovalke. Leta 1989 je gibanju predsedoval Janez Drnovšek.