Žbogar na volitvah v Varnostni svet pričakuje uspeh

Zunanji minister pričakuje podporo dveh tretjin držav članic Združenih narodov.

Objavljeno
20. oktober 2011 08.59
Posodobljeno
20. oktober 2011 09.13
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

New York − Slovenija skupaj z Madžarsko in Azerbajdžanom v Varnostnem svetu kandidira za sedež, ki pripada vzhodnoevropski skupini. Sedež bo 31. decembra letos izpraznila Bosna in Hercegovina, Žbogar pa računa, da ga bo za naslednji dve leti zasedla Slovenija, ki bo morala že januarja predsedovati VS, piše Slovenska tiskovna agencija.

»Pričakujemo, da bomo iz prvega prišli v drugi krog, da bomo v prvem krogu vodilni in bomo na koncu dobili potrebno dvotretjinsko večino. To so naša realna pričakovanja,« je v pogovoru s slovenskimi dopisniki v New Yorku sinoči povedal Žbogar.

Za izvolitev je potrebnih 129 glasov podpore, če bo v generalni skupščini glasovalo vseh 193 članic ZN. »Za takšne volitve pridejo ponavadi glasovat vsi,« je dejal minister in izrazil prepričanje, da nobena od treh kandidatk v prvem krogu ne bo dobila zadostnega števila glasov. V drugi krog se sicer uvrstita državi z največ glasovi in tekma se nadaljuje, dokler ena od njiju ne dobi dvotretjinske večine.

Azerbajdžan z negativno kampanjo proti Sloveniji

Žbogar je poudaril, da je Slovenija za razliko od ene od protikandidatk vodila pozitivno kampanjo, kar bi se moralo po njegovem mnenju na koncu obrniti v njeno korist. Na vprašanje, katera država je to, je minister odgovoril, da je to Azerbajdžan, ki v zadnjem tednu stopnjuje agresivno kampanjo, posebej proti Sloveniji.

Azerbajdžan namreč razlaga, da bi bila Slovenija že tretja država z območja nekdanje Jugoslavije za Hrvaško in BiH, ki bi zasedla sedež vzhodnoevropske skupine, oziroma peta članica EU v VS. »Kar je najhuje, je nov argument, da je v Sloveniji padla vlada in da bo nova vlada vodila drugačno zunanjo politiko od sedanje,« je dejal Žbogar in dodal, da predstavniki Azerbajdžana navajajo izjave opozicijske stranke SDS, ki je kritizirala njegovo udeležbo na zadnjem vrhu neuvrščenih v Beogradu.

Žbogar je še povedal, da gre za neobičajno agresivno in ostro kampanjo, ki po njegovem mnenju kaže na nervozo kandidatke. Zagotovil je, da bo Slovenija v VS imela svojo zunanjo politiko, ki jo seveda usklajuje z EU, vendar ima tudi lastna stališča.

Slovenija ima v rokavu več adutov

Med argumenti za izvolitev Slovenije je Žbogar na prvem mestu omenil, da je Slovenija država, ki se je dokazala kot neobremenjena, v dobrih odnosih z vsemi državami in bo pomagala premostiti razlike v danes precej polariziranem VS.

Drugi argument v prid Sloveniji je napoved delovanja v smeri bolj odprtega VS do vsega članstva v ZN, pri čemer bo Slovenija nečlanice informirala o dogajanju in se posvetovala z njimi predvsem glede vprašanj, o katerih ni tako dobro seznanjena, kot so na primer problemi Afrike.

Tretja prednost pa je, da se VS vedno bolj ubada z novimi varnostnimi grožnjami, kot so podnebne spremembe, in tudi preprečevanjem spopadov, pri čemer ima Slovenija najbolj izdelan profil in lahko od vseh treh kandidatk prispeva največ.

Z izvolitvijo tudi boljši status Slovenije v EU

Minister je tudi napovedal, da bo v primeru zmage Slovenija verjetno začela razpravo glede smeri, v katero gredo kandidature, oziroma da bi bilo manj trgovanja in več odločanja na podlagi stališč in aktivnosti kandidatk.
Na vprašanje, zakaj bo članstvo v VS dobro za Slovenijo, je Žbogar odvrnil, da se bo na prvem mestu Sloveniji dvignil status znotraj EU, ker bo imela kot članica VS močnejši glas. Okrepila se bo njena podoba oziroma njena blagovna znamka, ker država postane bolj vidna in zanimiva.

»Če ameriška državna sekretarka, nemški zunanji minister ali ruski zunanji minister najmanj enkrat mesečno kličejo slovenskega, lahko iz tega izpeljemo konkretne koristi,« je dejal Žbogar in dodal, da je že sama kampanja nakazala številne možnosti sodelovanja z državami Azije, Afrike in drugih delov sveta.

»Sicer pa gremo v VS, da naredimo nekaj dobrega na svetu. Hkrati je to dobro za našo diplomacijo, ker si širimo obzorja. Pri majhnih državah je prav diplomacija močno orožje in če je dobra, ima lahko država od nje koristi,« je dejal Žbogar.

Zanikal je še, da bi imela Slovenija zaradi kandidature in članstva v VS dodatne stroške, dodaja STA. Dejal je, da bodo morda stroški z napotitvijo dodatnih diplomatov v New York, zaradi česar pa proračuna ministrstva ne bodo povečevali, ker gre le za premeščanje.