Žbogar je v slavnostnem nagovoru spomnil na pomembno vlogo Primorske skozi zgodovino, tudi med drugo svetovno vojno. "Dogodki iz NOB, ki se jih danes spominjamo so dokaz, da je te kraje nemogoče zlomiti, jih okupirati in zasužnjiti... Upor proti nacizmu in fašizmu je bil pogumno in junaško dejanje, ki je tlakovalo pot proti svobodni in samostojni Sloveniji, v kateri živimo danes," je poudaril zunanji minister.
Z današnjo slovesnostjo v Orehovici so se namreč borčevske organizacije in občina Miren-Kostanjevica spomnile dogodkov med drugo svetovno vojno na tem območju. Slovesnost je spomin na pomembne dogodke, opomin do kakšnih tragedij lahko pripelje politika nacionalizma, nestrpnosti in sovraštva ter izziv za prihodnost, v kateri ne bo več prostora za take morije, je dejal Žbogar.
Žbogar upa na začetek reševanja mejnega vprašanja
Po njegovih besedah je kot odgovor na tragedije nastala EU, kjer bi tudi Slovenija želela videti Hrvaško. "Tudi s Hrvaško moramo meje najprej določiti, da bi jih lahko kasneje brisali. Vstop Hrvaške v EU je v interesu Slovenije, predvsem obmejnega prebivalstva," je povedal Žbogar. Izrazil je tudi upanje, da bo postopek po vodstvom evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna pripeljal do začetka reševanja mejnega vprašanja.
V zvezi z vnovično vzpostavitvijo mejne kontrole, ki jo med 28. junijem in 15. julijem zaradi vrha G8 načrtuje Italija, je Žbogar pojasnil, da gre za začasen ukrep. Ker velja za vse italijanske sosede, ni usmerjen proti Sloveniji, je poudaril. "Prehod meje ne bo oviran, ne bo preprečen, ampak samo nadzorovan," je prepričan zunanji minister. Na to problematiko ga je namreč opomnil župan občine Miren-Kostanjevica Zlatko Martin Marušič, češ da so na Goriškem začudeni nad zapiranjem meje, kar je označil za "neko propagando".
Ob Žbogarju in Marušiču je zbrane, med katerimi so bili tudi župani in predstavniki sosednjih občin, nagovoril še predsednik mirensko-kostanjeviškega občinskega borčevskega odbora Alojz Badalič. Spomnil je, da je med drugo svetovno vojno življenje izgubilo 130 borcev iz Bilj, Mirna in Orehovelj, 34 pa je bilo civilnih žrtev. Vasi so Nemci tudi požgali, domačine pa pregnali, tudi v koncentracijska taborišča, je poudaril.