Zbrali 3000 podpisov za referendum

Nacionalni svet invalidskih organizacij Slovenije je zbral nekaj manj kot 3000 podpisov v podporo referendumu o spremembah zakona o lastninskem preoblikovanju Loterije Slovenije.

Objavljeno
19. avgust 2005 18.11
Ljubljana - Nacionalni svet invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS) je v podporo referendumski pobudi za predhodni zakonodajni referendum o spremembah zakona o lastninskem preoblikovanju Loterije Slovenije zbral nekaj manj kot 3000 podpisov. Ker po podatkih NSIOS omenjenih zakonskih rešitev, ki jih predlagajo štiri koalicijske poslanske skupine, vlada še ni obravnavala oziroma še niso bile vložene v parlamentarno proceduro, bodo še počakali. Če pa bi takšna zakonodajna pobuda prišla do državnega zbora, imajo podpise za začetek postopka za referendumsko pobudo že pripravljene.

Kot je pojasnil glavni tajnik NSIOS Štefan Kušar, je zakonsko besedilo nastalo brez njihovega sodelovanja in so bili vsi dosedanji razgovori bolj informativne narave. Kot je dodal predsednik sveta Boris Šuštaršič, so več pobud naslovili na ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, pisno pobudo za sestanek so poslali tudi predsedniku državnega zbora Francetu Cukjatiju, vendar do srečanja ni prišlo. Šele ko so videli, da so pripravljeni tudi že konkretni zakonski členi, so se odločili za zbiranje podpisov v podporo referendumski pobudi.

Kljub temu je Šuštaršič izrazil upanje, da bo svet vlade za invalide odigral vlogo družbenega integratorja in bo zaplet rešen na način, ki bo ugoden tako za invalide kot za državo. Po njegovih besedah ne vidijo nasprotnikov v štirih poslanskih skupinah, ampak v ministru za delo, družino in socialne zadeve Janezu Drobniču, ki naj bi štirim poslanskim skupinam vsebino te zakonodajne iniciative "podtaknil". Prepričan je tudi, da ne gre za posledico neke aktualne krize na področju financiranja prek Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij (FIHO), kot se skuša prikazati.

Za NSIOS je sporna predlagana sprememba sestave sveta FIHO, ki bi po novem štel le 21 in ne več 27 članov. Invalidske organizacije pa naj bi vanj namesto 14 imenovale le osem svojih predstavnikov, hkrati naj bi imela vlada pravico do imenovanja sedmih predstavnikov (namesto dveh), humanitarne organizacije pa bi imele šest predstavnikov. Pri tem v NSIOS namreč ugotavljajo, da lahko manjšinski del kandidatov za člane sveta FIHO sicer predlagajo reprezentativne invalidske organizacije, vendar se je pred kratkim tudi pokazalo, da državni zbor na predlog sveta FIHO ni izdal soglasja k imenovanju direktorja fundacije, in sicer brez obrazložitve.

Prav tako se ne strinjajo s predvideno rešitvijo, po kateri bi v svetu FIHO onemogočili kandidaturo funkcionarjem invalidskih organizacij. Štiri poslanske skupine predlagajo novo določbo, da člani sveta FIHO ne bi smeli biti funkcionarji v organizacijah, ki izpolnjujejo pogoje za kandidiranje za pridobitev finančnih sredstev. "Prav mogoče je, da kdo računa, da bi z zastopniki invalidov, ki bi bili izbrani samo po merilih politične primernosti, laže manipuliral, kakor če bi bili legalno izvoljeni," ob tem ugotavljajo v NSIOS.

Miran Kranjc, predstavnik Zveze delovnih invalidov Slovenije, je ocenil, da gre za resno ogrožanje socialne države in poseg v civilno družbo na področju invalidskega varstva. S tem se je strinjal Stane Padežnik iz Zveze slepih in slabovidnih, ki je dejal, da gre za poskus, s katerim se želi invalide izriniti iz odločanja in jih poriniti na mejo družbe.

Drobnič: Prejemnik sredstev naj o njih ne bi odločal sam

Minister za delo, družino in socialne zadeve Janez Drobnič je v odzivu dejal, da je "presenečen in po svoje tudi razočaran" nad izjavami predsednika NSIOS Borisa Šuštaršiča. Osnovno načelo je, da tisti, ki je prejemnik sredstev, ne odloča sam o njihovem razdeljevanju. Mislim, da s tem soglašajo tudi državljani, je dejal Drobnič.

"Takšne novinarske konference ne pripomorejo h konstruktivnemu reševanju zapletov; zato imamo tudi svet vlade za invalide, na katerem lahko na konstruktiven način razrešujemo nastale težave, konflikte, poglede ali interese," je povedal Drobnič in dodal, da se sam bolj zavzema za konstruktivni dialog. "Potrebno se je zavedati, da vseh lastnih interesov ne moremo uveljaviti, ker sobivamo z drugimi. In to je potrebno spoštovati," meni Drobnič.

Na novinarsko vprašanje, ali podpira predlog zakona, je dejal, da ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve za zakon ni pristojno. Povedal je še, da je vrsto let svoje poklicne poti namenil invalidskemu varstvu. "Trdno sem prepričan, da sem delal v korist vseh invalidov." Drobnič je dodal, da se v prihodnje na"podobne medijske napade s strani Šuštaršiča "ne bo odzival, "ker so nekonstruktivni in ne vplivajo na izboljševanje dela v Sloveniji".

Elena Pečarič: S spremembami do pravičnejše delitve sredstev FIHO

V nasprotju z NSIOS, ki nasprotuje predlaganim spremembam zakona o lastninskem preoblikovanju Loterije Slovenije, se v YHD - Društvu za teorijo in kulturo hendikepa ter še nekaterih organizacijah z njimi strinjajo, je v izjavi za javnost povedala predsednica YHD Elena Pečarič.

Kot je dodala, upajo, da bo do sprejetja sprememb prišlo, saj bi tako dosegli pravičnejšo delitev sredstev Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij (FIHO) in predvsem tudi udeležbo uporabnikov, ki bodo dejansko dobili sredstva, ki so jim namenjena. Pečaričeva je še dejala, da ni res, da ni nihče od invalidov sodeloval pri pripravi zakonskih sprememb. Nastale so "ravno na našo pobudo in pobudo še nekaterih manjših organizacij," je pojasnila.

Na današnji novinarski konferenci NSIOS so po njenih besedah stališča predstavile ravno tiste organizacije, ki so največje prejemnice sredstev oziroma njihovi funkcionarji, "ki so si skozi vsa ta leta nabrali veliko moči, privilegijev in kapitala, tako da je normalno, da tega nočejo izgubiti."

V svetu FIHO imajo namreč absolutno večino funkcionarji nekaterih invalidskih organizacij, združenih v NSIOS, navaja Pečaričeva v pisni izjavi za javnost, ki jo je podpisala kot predsednica Nacionalnega sveta invalidskih organizacij. Kot pojasnjuje, namreč obstajata dve pogodbi o nacionalnem svetu.

Pri tem gre za očitno kolizijo interesov, saj so funkcionarji invalidskih organizacij, ki so tudi največje prejemnice sredstev, hkrati v vseh ključnih organih FIHO, in sicer komisijah za razdeljevanje in nadzor. Zato je treba čim prej prekiniti s to tradicijo in vzpostaviti kriterije in merila, ki bodo omogočala enakopravnejše razdeljevanje sredstev, predvsem pa vrednotenje kakovosti programov ter pomembnosti le teh za zagotavljanje neodvisnega življenja posameznikov, je zapisano v izjavi za javnost.