Ljubljana - Minister brez listnice za razvoj dr. Žiga Turk, ki je vodenje vladne službe za razvoj prevzel šele marca lani, je predstavil ključne dosežke celotnega mandata, ki je bilo krajše kot pri drugih ministrih, saj je bila ta vladna služba ustanovljena šele konec leta 2005. Po Turkovih besedah so se do lani ukvarjali predvsem z načrtovanjem reform in razvojnih projektov, lani in letos so spremljali in spodbujali izvajanje strategije razvoja Slovenije, lizbonskega nacionalnega programa reform, gospodarskih in socialnih reform ter resolucije o nacionalnih razvojnih projektih. Po ministrovem mnenju jim je uspelo v celoti izpeljati okrog 75 odstotkov razvojnih reform, za katere je rekel, da so se »splačale«.
»Mislim, da je zdaj Slovenija modernejša, vsi razmišljamo razvojno,« je bil zadovoljen minister. Na vprašanje, ali prispevek razvojne službe h gospodarski rasti pomeni prispevek k visoki inflaciji, je Žiga Turk dejal, da »gospodarska rast ni zasluga te vlade, to je predvsem zasluga podjetij in podjetnikov, dobrih menedžerjev, sposobnih in ustvarjalnih delavcev« in da je vlada samo »vzpostavila razmere, v katerih je bilo mogoče izrabiti te priložnosti«. Po njegovih besedah je vladna služba za razvoj k inflaciji prispevala kvečjemu s tem, da »morda kdaj nismo bili dovolj glasni pri opozarjanju, da se ne sme dvigniti kakšnih plač«, a takoj dodal, da »po drugi strani obstajajo analize, ki pravijo, da je dviganje plač dobro zato, da se slovensko gospodarstvo premika k izdelkom z višjo dodano vrednostjo«, češ da sili podjetja, da »iščejo programe in rešitve za dražje izdelke«.
Na vprašanje Dela, ali še vedno misli, da bi v prihodnjem mandatu služba za razvoj morala prerasti v ministrstvo, je dejal, da je bil ta mandat poskusno obdobje, v katerem se je izkazalo, da bi bilo v prihodnje dobro ustanoviti ministrstvo za trajnostni razvoj. »Smo žepna služba, saj nas je samo okrog 15. Če bi nas bilo več in bi imeli večja pooblastila, bi lahko naredili več. Zavzemam se za to.«
Na naše vprašanje, s čim je v svojem mandatu najbolj zadovoljen, je dejal, da s tem, da se je v celotnem mandatu službe za razvoj »gradilo to prepričanje o potrebnosti sprememb, modernizaciji reform«. Med konkretnimi dosežki je izpostavil svet z konkurenčnost: »Zgradili smo nekaj, kar povezuje znanost in gospodarstvo in da bomo s tem prišli do strategij na tistem področju, ki je ključno za prihodnji razvoj Slovenije.«
Iz sobotnega tiskanega Dela