Brežice – »Zasedenost hotelov Term Krka bo med novoletnimi prazniki takšna kot lani – polne bodo vse namestitvene zmogljivosti,« so zadovoljni na Dolenjskem. Polno zasedena so tudi skoraj vsa preostala ležišča v slovenskih zdraviliščih, kjer so v prvih 11 mesecih dosegli 3,1-odstotno rast prenočitev, oktobra celo 13,7-odstotno.
Konec leta polno zasedenost pričakujejo tako v Termah Krka kot v Termah Olimia. V Termah Čatež za najdaljšo noč v letu pričakujejo razprodane nastanitvene zmogljivosti na Čatežu in na slovenski obali. »Dobra zasedenost« je ocena obiska gostov v petih zdraviliščih in blejskih hotelih skupine Sava Hotels & Resorts. V hotelih Thermane Laško, kot pravijo, polnijo zadnje sobe.
»Zasedenost Term Zreče v času božično-novoletnih počitnic je na ravni lanskega leta, od 85- in 100-odstotna, različno po posameznih dneh,« pojasnjuje Tina Tinta Kovačič iz Unior Turizma: »Gostje pri nas bivajo povprečno tri noči.«
»Z decembrskimi prazniki smo zadovoljni. Med božičnimi prazniki je razmerje domačih in tujih gostov pol-pol, za novo leto je več tujih gostov z naših glavnih trgov, kot so Italija, Avstrija, Nemčija in Rusija, malo več je Izraelcev,« razlaga Iztok Altbauer, direktor skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč: »Po novem letu pričakujemo goste iz Srbije in Rusije, ker imajo v primerjavi z nami praznike z zamikom, ter zaradi počitnic hrvaške goste. Kapacitete so tradicionalno zelo dobro zasedene do sredine januarja.«
Infografika: Delo
Rekordna jesen
V slovenskih zdraviliščih so bili zelo zadovoljni nad rekordno jesenjo. Oktobra in novembra so s 13,7 odstotka prvič dosegli dvomestno rast prenočitev tujih gostov; domačih je bilo za slaba dva odstotka več. »Takšnega rezultata še nismo dosegli,« je dejal Altbauer: »Tudi Obala je imela rekordne številke, da Ljubljana podira rekord za rekordom, pa je že stalnica. Zanimivo je, kaj se je točno dogajalo to jesen v slovenskem turizmu in kaj so bili vzroki. Sam konkretnega odgovora nimam.«
Del odgovora se skriva v povečanju sredstev za promocijo slovenskega turizma, ki ga izvaja STO, je prepričan Altbauer: »Več kot pet milijonov evrov je bilo namenjenih za digitalni marketing in za ciljno oglaševanje. S STO smo sodelovali pri pripravi zgodb za prvo od dveh let izvajanja projekta za promocijo naravnih kopališč Zdrave vode. Poleti smo nagovarjali družine z zunanjimi kopališči, jeseni generacijo 55 let ali več, med jesenskimi počitnicami domači trg. Zdravilišča so se odločala še za lastno oglaševanje s konkretnimi produkti, kar se je pokazalo za najbolj učinkovito.«
Nemirno Sredozemlje
Spodbudni so tudi skupni rezultati za prvih 11 mesecev, ko so v zdraviliščih našteli 2.542.845 prenočitev oziroma 3,1 odstotka več, kot lani v primerljivih mesecih.
»Vsekakor je k porastu obiska prispevala tudi dodatna promocija STO,« pravijo v Laškem, kjer so v prvem tričetrtletju prihodke v primerjavi z istim obdobjem lani povečali za pet odstotkov, na 16,7 milijona evrov.
»Dobro poslovanje je tudi posledica naklonjenih razmer na trgu oziroma preusmeritve globalnih turističnih tokov iz severne Afrike in Turčije na Jadran ter tudi v Slovenijo,« pojasnjujejo v Savini skupini, kjer imajo dobra dva odstotka več prenočitev, kot lani: »Zelo naklonjeno nam je bilo tudi vreme.«
»Zaznati je bilo ponovno prebujanje nekaterih bližnjih trgov, hkrati smo aktivno pospeševali prodajo na evropskih, azijskih in bližnjevzhodnih trgih,« razlaga Alenko Mokrovič Pogačar iz Term Čatež, kjer so v prvih devetih mesecih ob 23,3 milijona evrih prometa dobiček v primerjavi z istim obdobjem leta 2015 povečali za 13 odstotkov, na 4,2 milijona evrov.
Novih ležišč le za vzorec
V celotnem letu so v zdraviliščih imeli 2.658.010 od skupaj 10.341.699 vseh turističnih prenočitev v državi.
Cilj v prihodnjih štirih letih je priti do treh milijonov prenočitev, pravi Altbauer. A hkrati pravi, da so direktorji podjetij pri napovedih za prihodnje leto zelo previdni.
Podobne zadržane so tudi napovedi investicij. Medtem ko v vseh termah razvijajo dodatne produkte in številne oblike animacij gostov ter bodo povsod prenavljali sedanje zmogljivosti, pa po investiranih 270 milijonih evrov v pretekli evropski finančni perspektivi v prihodnjem letu le redki načrtujejo vlaganja v nova ležišča. V Termah Čatež bodo na 20.000 kvadratnih metrih uredili nov prestižni kamp. V Termah Olimia pa bodo Kamp Natura razširili in posodobili v glamping: »Največ pozornosti bomo usmerili v popolno obnovo Wellness centra Termalija, ki bo postal najmodernejši pokriti vodni center za družine in mladostnike v Sloveniji.«














