Zdravniki vidijo rešitev v zadrugah

Če pogajanja o kolektivni pogodbi za javni sektor ne bodo končana do marca 2006, bo to za Fides prelomnica, ki bo narekovala zelo radikalno ukrepanje.

Objavljeno
09. december 2005 21.04
Predsednik sindikata Fides Konrad Kuštrin
Ljubljana – Če pogajanja o kolektivni pogodbi za javni sektor ne bodo končana do marca 2006, kot je obljubljeno, bo to za sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Fides prelomnica, ki bo narekovala zelo radikalno ukrepanje. Kot je na včerajšnji letni konferenci sindikata dejal predsednik Konrad Kuštrin: Če se do tedaj, ko bo tudi 10. obletnica stavke zdravnikov, ne bo zgodilo nič, bodo zdravniki prisiljeni obrniti hrbet javnemu sektorju in se združiti v zdravniške zadruge oziroma zdravniške skupinske prakse.

Takšen ukrep bo v temeljih pretresel delovanje zdravstvenega sistema, predvsem pa utegnejo biti njegove posledice zelo podobne stavki – čeprav se zdravniki za stavko ne bodo več odločili. Treba je odkrito povedati, da javni sektor ni enak niti enoten; nekaterim je v javnem sektorju dobro, zdravnikom zagotovo ne, nasprotno, v tem okviru se vedno slabše počutimo, pravi Kuštrin. »Možnosti za zaključek pogajanj je malo, za uspešno uveljavitev novega plačnega sistema še manj. To nas sili v priprave za odhod iz javnega sektorja, kar nameravamo uresničiti v obliki skupinskih zdravniških praks.«

Fides se je zadeve lotil resno. Zasebništvu niso naklonjeni, ne podpirajo ga ne v osnovnem zdravstvu, še manj na bolnišnični ravni. Po presoji zdravništva je strop, ki so jim ga postavili v kolektivni pogodbi za javni sektor, prenizek, saj »je povsem skregano z zdravo pametjo, da v javnem sektorju očitno ni zaposlenih, ki bi bili vredni takšnega nagrajevanja kot na primer poslanci ali župani«. Po zdajšnjem osnutku, ki ga je pripravila posebna delovna skupina, naj bi tako sčasoma zdravniki začeli delati v sklopu skupinskih praks; zadruga bi bedela nad logističnimi zadevami, dobila pooblastila za pogajanja z javnimi zavodi, medtem ko bi zdravniki ponujali svoje storitve. Zanje naj bi sklepali pogodbe z javnimi zavodi, v katerih bodo delali; zadruga sama je oziroma bo zgolj oblika organiziranosti, ki ne bo zahtevala naložb v prostore ali v opremo – niti v fikuse in tajnice, kot so se pošalili na petkovem srečanju.

Več v sobotni tiskani izdaji Dela