Ljubljana - Zdaj ni več nobenega dvoma. Tudi uradni izračuni Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) kažejo, da bo imela zdravstvena blagajna zaradi dviga plač v zdravstvu v prihodnjih letih velik primanjkljaj. S tem so bili seznanjeni - sicer pod točko pobude, predlogi, vprašanja - tudi člani skupščine ZZZS, kar je izzvalo precej ostrih besed in očitkov na račun vodstva ZZZS in tudi na račun vlade.
Ponovno se je pokazalo, da blagajna ni mogla vplivati na povišanje plač pa tudi, da ni avtonomna pri odločitvah o porabi zdravstvenega denarja. »Če ne moremo na nič vplivati, razmislimo o kolektivnem odstopu skupščine. Zakaj bi hodili sem sedet?« se je ogorčeno vprašal Igor Antauer, predstavnik delodajalcev.
Med pogajanji je zdravstvena blagajna skupaj z vlado izračunala, da se plače lahko dvignejo za 15,9 odstotka; to bi pomenilo dodatnih 127 milijonov evrov na leto. Ob tolikšnem povišanju bi zdravstvena blagajna ostala zdržna. Toda dvig, ki ga je pokazala prevedba plač, je 28,8-odstoten (podatki še niso dokončni), kar je dodatnih 231 milijonov evrov na leto.
Pri zdajšnjih makroekonomskih napovedih Umarja bo blagajna začela drseti v rdeče številke že prihodnje leto, leta 2010 bo imela 95 milijonov primanjkljaja, leta 2013 pa že 361 milijonov. »Če bo rast plač v gospodarstvu višja od desetih odstotkov, primanjkljaja ne bo,« je dejal Samo Fakin, generalni direktor zavoda. Toda za to je malo možnosti.
Plače so sicer tema, ki jo bo skupščina ZZZS obravnavala na prihodnji seji, ko bo sprejemala rebalans finančnega načrta. Že tokrat pa je na predlog Francke Četković iz vrst zavarovancev sprejela sklep, da se zaradi dviga plač ne smejo zmanjšati zdravstvene pravice.
Več v četrkovi tiskani izdaji Dela.