Gorica – Dijaški dom Simona Gregorčiča v Gorici praznuje sedemdeset let neprekinjenega delovanja. Nastal je v težkih razmerah povojnega obdobja, vse do danes pa se je ohranil kot pomemben branik slovenstva v večjezičnem okolju. V tem kontekstu organizirajo celo tečaje slovenščine za starše.
Ustanovitev Dijaškega doma Simona Gregorčiča v letu 1945 je bila povezana s ponovnim odprtjem slovenskih šol; k temu je v Gorici odločilno pripomogla prav omenjena ustanova, saj je slovenskim učencem nudila možnost šolanja in vsakodnevne oskrbe. Prva leta je dom deloval v stavbi bivše karabinjerske postaje, leta 1948 pa se je preselil v ulico Montesanto. Gojenci so prihajali iz Gorice, predvsem pa iz okoliških vasi: od Števerjana in Plešivega do Ronk in Doberdoba. Predvsem v sedemdesetih in osemdesetih letih je bilo tu tudi veliko Benečanov, saj je bila do odprtja dvojezične šole v Špetru to zanje edina možnost šolanja v slovenščini.
Po besedah ravnateljice doma Kristine Knez je ustanova v devetdesetih letih preusmerila svoje programe, tudi zato, ker je večina gojencev prihajala iz Gorice. Dom s celotedensko oskrbo, kjer so otroci tudi spali, se je počasi spremenil v ustanovo, ki ponuja bogato paleto programov: od popoldanskega varstva s kosilom in prevozom do raznih izobraževalnih in prostočasnih dejavnosti. Danes ima ustanova približno 90 gojencev, ki obiskujejo slovenske osnovne in srednje šole. V veliki večini so iz Gorice, nekaj pa je tudi otrok, ki živijo v okoliških krajih. Poleg strokovne pomoči pri opravljanju šolskih obveznosti ponuja dom še bogato paleto obšolskih dejavnosti, s katerimi želijo prispevati k bogatenju slovenskega jezika med učenci.
»V zadnjih letih je zelo uspešna produkcija mjuziklov, v katere so vključeni vsi učenci, od najmanjšega do največjega. Velik uspeh sta doživeli predvsem zadnji dve predstavi, Briljantina in Vesna,« pravi Knezova. Gledališko-plesna-glasbena dejavnost je med mladini zelo priljubljena, v domu so se, poleg tega, zelo potrudili in prevedli oziroma priredili vsa besedila igre in pesmi v slovenščino. »Tudi sicer je cilj tovrstne ponudbe predvsem nuditi učencem možnost, da slovenščino bogatijo in osvajajo na njim zabaven način,« poudarja ravnateljica.
Dom vsako leto tako organizira programe, ki predvidevajo večdnevno bivanje v različnih krajih Slovenije. Udeleženci tako spoznajo Slovenijo, predsvem pa doživijo in uporabijo slovenščino kot jezik okolja. Naj omenimo še, da so v domu v zadnjih letih posneli kar nekaj filmov in dokumetarnih oddaj za otroke. Konec oktobra bodo javnosti tako predstavili tri nove oddaje o slovenski kulturni dediščini v Italiji, ki so jih posneli otroci.