Strasbourg/Ljubljana – »Minister za pravosodje še vedno trdno verjame, da bo projekt Lukenda (odprava sodnih zaostankov do konca leta 2010) uspel. Ni druge možnosti. Sodni zaostanki kot Damoklejev meč visijo nad slovenskim pravosodjem.« Tako je po seji vlade ob predstavitvi predloga zakona o varstvu pravice do sojenja brez nepotrebnega odlašanja, ki naj bi ga državni zbor sprejel po nujnem postopku, dejal Lovro Šturm. Gre za zakon, ki izpolnjuje zahteve iz sodb evropskega sodišča za človekove pravice, pred katerim je bila naša država zaradi predolgih sodnih postopkov v četrtek v 25 primerih spet obsojena. Svojim državljanom bo morala izplačati več kot 87.000 evrov. Tako se je višina vseh prisojenih odškodnin pred strasbourškim tribunalom že povzpela čez 250.000 evrov.
Tisoče evrov za sodne zaostanke
Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu je danes v 25 primerih, ki so jih proti Sloveniji zaradi sodnih zaostankov sprožili slovenski državljani, odredilo izplačilo odškodnin v višini od 1000 do 9600 evrov. V vseh primerih je sodišče priznalo tudi povrnitev stroškov v višinah od 860 do 1000 evrov. Skupno bo morala Slovenija za primere, o katerih je danes razsodilo sodišče, izplačati odškodnino v višini 62.300 evrov in povrniti stroške v višini 24.790 evrov.
Sodišče je razsodilo, da je Slovenija s predolgimi sodnimi postopki kršila 6. člen Evropske konvencije o zaščiti človekovih pravic in temeljnih svoboščin, ki govori o pravici do poštenega sojenja, oziroma 13. člen, ki določa pravico do učinkovitega pravnega sredstva pred domačimi sodišči.
Najvišjo odškodnino v višini 9600 evrov je sodišče prisodilo v primeru Ivana Klanečka proti Sloveniji. Ostale prisojene odškodnine se gibljejo v razponu od 1000 do 4800 evrov. Večini tožnikov je sodišče prisodilo povračilo stroškov v višini 1000 evrov.
To je že četrta odločitev Evropskega sodišča za človekove pravice v Strasbourgu v zadnjem mesecu dni, da mora Slovenija plačati odškodnino zaradi sodnih zaostankov. Ob zadnji objavi razsodb 30. marca je minister za pravosodje Lovro Šturm povedal, da ga odločitev ni presenetila, saj bo takšnih razsodb še več. Prav danes bo sicer vlada obravnavala predlog zakona o varstvu pravice do sojenja brez nepotrebnega odlašanja.
Evropsko sodišče za človekove pravice je glede tožb zaradi sodnih zaostankov proti Sloveniji prvič razsodilo v primeru Franja Lukende. Sodišče je v tem primeru 6. oktobra lani razsodilo, da mu mora Slovenija zaradi sodnih zaostankov izplačati odškodnino za negmotno škodo v višini 3200 evrov in 965 evrov za stroške.
Takrat je tudi zapisalo, da zaradi nenehnega kopičenja nerešenih primerov na slovenskih sodiščih meni, da je predolgo trajanje sodnih postopkov v Sloveniji velika težava. Na Evropskem sodišču za človekove pravice je bilo takrat 500 podobnih tožb proti Sloveniji.
Vlada za zakon o sojenju v razumnem roku
Vlada je na današnji seji pripravila predlog zakona o varstvu pravice do sojenja brez nepotrebnega odlašanja za obravnavo v državnem zboru po nujnem postopku.
V predlogu zakona so določena predvsem pospešitvena pravna sredstva, torej s katerim pravnim sredstvom naj pristojni sodni organ doseže dejansko pospešitev reševanja zadeve, glede katere se je stranka pritožila, je po seji vlade povedal minister za pravosodje Lovro Šturm. Urejeno je tudi vprašanje pravičnega zadoščenja za kršitve pravice do sojenja brez nepotrebnega odlašanja.
Preberite si več o predlogu zakona v novici o seji vlade