Propadel je še en poskus oživitve trboveljske Mehanike. Občina, lastnica industrijskega kompleksa, je v njem načrtovala 2,1 milijona evrov vreden center socialnega podjetništva in kreativnih industrij, kandidirala za evropsko pomoč ter izpadla. Sama nima niti za rušitev, ki bi stala toliko, kolikor jo je leta 2007 stal nakup izropane Mehanike: pol milijona evrov.
Za prenovo propadle Mehanike so v Trbovljah iskali en sam vir financiranja - razpis ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo (MGRT). Po neuspešni kandidaturi za evropski in državni denar občina nima rezervnega načrta. Jasno je le, da v občinskem proračunu denarja za ta namen ni. Še več: strokovna ocena o stanju nepremičnine je pokazala, da objekt postaja nevaren, saj ne ustreza zahtevam o gradnji objektov, še zlasti ne protipotresnim.
Edini najemnik v Mehaniki, prvo socialno podjetje v Zasavju, Zavod za kulturo, turizem, mladino in športne dejavnosti oziroma njegova Ropotarnica, je v njej za zdaj prisiljen ostati. Kakor je za Delo dejala Tanita Hohnjec, so najemno pogodbo sklenili do konca leta: »Poleg tega se je Ropotarnica, kjer smo doslej zaposlili tudi dva delavca prek javnih del, lepo prijela.« Tudi vodja občinskega oddelka za finance, proračun in družbene dejavnosti Kristjan Dolinšek meni, da upravni del Mehanike, ki ga oddajajo v najem, ni »tako nevaren kot nekdanji proizvodni del«.
Ukvarjanje s stenami namesto z vsebino
Projektni predlog o Mehaniki kot novem podpornem okolju za spodbujanje socialnega podjetništva, kreativnih industrij in inkubiranih podjetij, s katerim se je občina prijavila na poziv MGRT, je bil med najviše ovrednotenimi v regiji, na državni ravni pa se je ustavilo. Trboveljčani so namreč zanj do leta 2019 predvideli 1,3 milijona evrov evropskega denarja in 245 tisočakov od MGRT, sami pa bi primaknili dobrega pol milijona.
Pobudnica ideje o Mehaniki kot centru kreativcev od vsepovsod Tadeja Bučar iz Punkta, laboratorija za kreativne industrije, ki je svoj sedež iz Trbovelj preselil v Zagorje, obžaluje usodo Mehanike: »O Mehaniki se v Trbovljah pogovarjamo desetletje prepozno. Nakup sam ni bil napaka. Napačno je bilo, da ni bilo načrtov, kaj s štirimi stenami. Ideja o parkirišču je bila blazna, srečna sem, da je niso uresničili. Veliki projekti zahtevajo pravi pristop, ki je lahko sodelovalen ali izključevalen. Občina je žal pristopila nepremišljeno, odločila se je za oživljanje Mehanike od zunaj, namesto od znotraj. Ukvarja se s tem, kako oživiti stene, ne pa, kako objekt napolniti z vsebinami. K temu bi morala pristopiti vsa regija in Mehaniko odpreti Sloveniji. Mehanika je bila priložnost za uvoz znanja: v tovarni ponudiš delovna mesta, v mestu pa ugoden najem stanovanja. Toda občina se je odločila za izključevanje in naivno računala samo na en vir financiranja. Mehanika je res občinska last, ne zadeva pa samo občine, ampak vse občane.«
Dober posel za Faktor banko
Mehanika, v kateri je bilo junija 2003, ko je šla v stečaj, še dobrih petdeset delovnih mest, je v stoodstotni lasti občine Trbovlje pristala v času županovanja Bogdana Baroviča. Za 580 tisočakov so jo kupili od Factor banke. Tovarniški kompleks stoji v samem središču mesta, na slabih 3500 kvadratnih metrih. Za investitorje je bila lokacija že od nekdaj zanimiva za parkirno hišo. Zanjo se je menda svojčas zanimal celo Igor Pogačar, vpleten v afero s SIB banko; na mestu Mehanike bi gradil petnadstropno garažno hišo z 270 parkirišči. F
aktor banka, sicer tudi ločitvena upnica Mehanike, je takrat z občino sklenila dober posel: za Mehaniko je iztržila 1,5-krat več, kot je zanjo ponudila na javni dražbi; kupila jo je za pičlih 335 tisočakov ali le 50 tisočakov manj, kot je v stečajni postopek prijavila terjatev.













