Zelena luč za džamijo

Mestni svet je z izdajo soglasja k prodaji 11.364 kvadratnih metrov velikega zemljišča v Spodnji Šiški Islamski verski skupnosti omogočil, da izpelje nakup mestne parcele za nekaj manj kot 4,66 milijona evrov.

Objavljeno
25. november 2008 15.19
Zbiranje podpisov podpore za razpis referenduma o džamiji februarja 2004
Janez Petkovšek
Janez Petkovšek
Ljubljana - Mestni svet je z izdajo soglasja k prodaji 11.364 kvadratnih metrov velikega zemljišča v Spodnji Šiški Islamski verski skupnosti omogočil, da do konca izpelje nakup mestne parcele za nekaj manj kot 4,66 milijona evrov (evro več od izklicne cene na javnem zbiranju ponudb). Prav tako je sprejel odlok o občinskem prostorskem načrtu za dele območij BO 1/1 Lesnina, ŠT 1/1 območje ŽG in ŠO 1/1 Kurilnica, s katerim bi omogočili zidavo islamskega verskega centra. Svetnik Mihael Jarc (Lista za čisto pitno vodo) pa je že napovedal referendum o zanj spornem prostorskem aktu.

V razpravi je Peter Sušnik (SDS) prosil za preložitev sprejemanja odloka na naslednjo sejo, a je bila večina proti, čeprav je predlagatelj opozoril, da odlok ni jasen, saj se še zdaj ne ve, kaj je glavni objekt v tem centru. Sam je prepričan, da očitno to ne bo verski objekt. Miha Jazbinšek pa je dejal, da ni logičen, saj uvozno-izvozna rampa v centru ostaja tam, kjer je predviden prostor za manifestacije in gostinske aktivnosti. Po njegovem islamski skupnosti prodajamo finančnega mačka v žaklju, saj bo do gradbenega dovoljenja še dolga pot, ker prodano zemljišče ne zadošča za začetek zidave (kupiti bo treba še zemljo za dostopne poti).

 

Zapletlo se je tudi pri sprejemanju dopolnjenega osnutka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za območje Korotanskega naselja. Predsednik četrtne skupnosti Šiška Igor Bambič je opozoril, da gradnja novih stanovanj ni primerna, saj le povečuje prometne težave staroselcev v okolici in da ji nasprotuje, če ne bodo hkrati vkopali 110-kilovoltnega daljnovoda ali ga prestavili na drugo stran obvoznice. Tudi Gregor Istenič (SD) se je zavzel za vkopavanje daljnovoda. Peter Sušnik je pripravljavcem še očital, da gre za zmazek, saj ne rešuje starih urbanističnih grehov, temveč ustvarja nove in opozoril, da na Finskem vplive elektromagnetnega sevanja jemljejo precej resneje kot pri nas. Naša študija je pokazala, da bi bilo dobro stanovanjske objekte umakniti na razdaljo, ki ne bi bila bližja od 18,5 metra, pod daljnovodom pa dopustiti le parkirišča, na Finskem pa »varna« razdalja znaša kar 150 metrov. Ignac Polajnar (NSI) je predlagal, naj osnutek umaknejo, češ da se nič ne mudi in da je preveč nejasen. Janez Kopač (samostojni) je opozoril, da bi za 800 stanovanj v naselju potrebovali kar 10 oddelkov vrtca, v osnutku pa jih je predvidenih le šest. Zato bi se bilo treba odpovedati enemu bloku in povečati vrtec. Kljub predlogom, da sprejemanje osnutka odloka prestavijo, ga je večina vseeno podprla (za 21, proti 9).

 

Svetniki so sprejeli še strategijo razvoja vzgoje in izobraževanja MOL za obdobje 2009 -2019, pripojili Gledališče za otroke in mlade Ljubljana k javnemu zavodu Lutkovno gledališče Ljubljana, spojili Mestni muzej Ljubljana in Mestno galerijo Ljubljana (v javni zavod Muzej in galerije mesta Ljubljane), sprejeli pravilnik o pogojih, merilih in postopku za sofinanciranje izvajalcev letnega programa športa v MOL, predlog letnega programa športa v mestu za prihodnje leto, odlok o priznanjih Mestne občine Ljubljana in občinski program varnosti. Poleg tega so potrdili tudi predlog odloka o pogrebni in pokopališki dejavnosti, po katerem podjetje Žale v svoje upravljanje prevzema številna vaška pokopališča na območju mesta. Odlok bo tudi določal, da na pokopališče ne bo več dovoljeno voditi psov. Izjema bodo le psi, ki človeku služijo kot vodniki. Brez obrazložitve, zakaj jim mestna uprava nasprotuje, pa so zavrnili več dopolnil stranke LDS. Med drugim tistega, s katerim naj bi najemnike grobov opozarjali na neurejenost najetih grobov.


Iz današnje tiskane izdaje Dela.