Ljubljana - Predsednik republike Janez Drnovšek je v današnjem pogovoru za tiskovno agencijo SČG Tanjug dejal, da je s prihodom mednarodnih sil na Kosovo zgodba o tej pokrajini zaključena in da je čas, da se dejansko stanje na Kosovu tudi pravno uredi.
"Srbija je Kosovo izgubila v času prevlade politike nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševiča. V 90. letih se je ta problem poskušalo reševati s silo. In takrat je posredovala mednarodna skupnost. In od tedaj tam dejansko Srbija nima suverenosti. Sedaj se govori, kot da se je takrat zgodba začela. Takrat se je zgodba končala," je v pogovoru povedal Drnovšek.
"Če smo realni, kaj več bi lahko Srbija zahtevala. Neko formalno povezavo med Kosovom in Srbijo, neko suverenost nad Srbi na Kosovu? Kaj to pomeni, če ne obstaja dejanska suverenost. Srbija ne more tja pošiljati vojske in policije, ne more uresničevati suverenosti. Če bi to poskušala, bi prišlo do vojne," je slovenski predsednik dejal o svojih predlogih za rešitev kosovskega vprašanja, v katerih omenja zaščito srbske manjšine in srbskih kulturnih spomenikov na Kosovu.
Drnovšek je hkrati tudi zavrnil interpretacijo njegovih stališč, da se zavzema za začasno neodvisnost Kosova."To ni točno. Jaz sem o neodvisnosti govoril pogojno. Rekel sem, da mora mednarodna skupnost po petih letih oceniti, ali so odnosi med Srbi in Albanci normalni, ali albanska večina zagotavlja normalno in varno življenje srbski manjšini ter da je to pogoj za mednarodno priznanje," je povedal predsednik.
Odzivi na njegova stališča so po Drnovškovem mnenju zelo podobni odzivom, ki jih je doživljal v času Miloševičeve vladavine in so večinoma nabiti z "močnimi čustvi". "Takšna čustva so že pripeljala do vojne. Pripeljala so do politike, ki je pripeljala do vojne. Takšni politiki danes sodijo v Haagu. Zato je pravo vprašanje: ali ima ta politika legitimno pravico do obstoja," še meni Drnovšek.
Drnovšek je še ocenil, da je takšna politika prisotna tudi danes. "Politika, ki je bila usmerjena k preteklosti, obstaja tudi sedaj in se ukvarja s čustvi, ne pa z realnostjo. Spominjam se pogovora z nekdanjim srbskim premierom Zoranom Djindjičem leta 2001, ko sem Beograd obiskal kot predsednik vlade. On mi je tedaj dejal: Najhuje, kar se nam lahko zgodi je, da nam mednarodna skupnost vrne Kosovo, ker bo to mitski kamen okoli vratu Srbije. Mislim, da je to res," je za Tanjug še dejal Drnovšek.