Ljubljana - Ljubljana - Imenovanje Dimitrija Rupla na mesto Pahorjevega svetovalca za zunanje zadeve je povzročilo prve spremembe v vladnih vrstah. Z mesta državnega sekretarja na ministrstvu za zdravje je namreč odstopil Slavko Ziherl. Kot nam je dejal, bi bilo v nasprotju z njegovimi moralnimi in etičnimi vrednotami, če bi sedel v isti vladi kot premierov svetovalec Dimitrij Rupel.
»Razlog, da sem šel v politiko, je bil, ker je Janez Janša s svojim načinom vladanja ogrožal obče človeške vrednote,« je včeraj poudaril Slavko Ziherl in dodal, da je bil cilj LDS, SD in Zares na volitvah, da spremenijo način vladanja; odgovornost za spremembe je bil celo slogan SD.
Socialni demokrati so dobili na volitvah večino in Ziherl ne more sprejeti dejstva, da je predsednik vlade v kabinet sprejel najbolj problematičnega in najbolj značilnega predstavnika Janševe vlade. Državni sekretar v odstopu še poudarja, da je vse življenje gradil na spoštljivem odnosu do drugih ljudi, do človekovih pravic in nevzdržno bi bilo, da deluje v vladi s problematičnim politikom, kot je Dimitrij Rupel. Nekdanji zunanji minister je namreč človek, za katerega ni značilno le nenehno prestopanje, temveč predvsem njegova vzvišenost, arogantnost, izključevalnost ... V obsežnem pismu, ki ga je naslovil na ministra Boruta Miklavčiča, je zapisal, da bo Rupel tudi v premierovem kabinetu nenehen izvor konfliktov, z njegovim imenovanjem pa je Pahor zanikal vsa prizadevanja za spremembe v načinu vodenja Slovenije in vnesel med volivce pomisleke, ali morda to ne pomeni, da je politika nad občečloveškimi vrednotami.
»To je moja intimna odločitev. Če hočem biti zvest samemu sebi, moram narediti ta korak,« je prepričan Ziherl. Sodi, da je bolje, da z mesta državnega sekretarja odstopi že zdaj kot pa po tem, ko bi na ministrstvu začel resno delati - funkcijo bi namreč začel opravljati 15. decembra. Kot pravi, odločitve ni z lahkoto sprejel in se je tako z ministrom za zdravje Borutom Miklavčičem kot s predsednico stranke Katarino Kresal o tem veliko posvetoval. Kakšnih odstopov s funkcij v stranki (je celo podpredsednik LDS) pa - kljub temu da se ta ni jasno ogradila od Ruplovega imenovanja in da ostaja, kot pravijo, »trden člen vladne koalicije« - za zdaj ne napoveduje.
Minister za zdravje Borut Miklavčič se zaveda, da situacija, v kateri se je znašel po Ziherlovem odstopu, ni prijetna. Namesto da bi se ukvarjal s tem, kako bodo projekti hitreje stekli, bo moral iskati novega državnega sekretarja, najodgovornejšim na ministrstvu je ostalo še več dela. Čeprav po informacijah iz vladnih vrst Ziherl menda ni bil ministrova prva (in tudi ne najljubša) izbira, se Miklavčič zaveda, da bo zdaj človeka, ki bo pripravljen biti državni sekretar, še teže najti. Ziherlovo razmišljanje je po seji vlade komentiral Borut Pahor. Dejal je, da ga je državni sekretar obvestil o nameri o odstopu, vendar ga je prosil, da se pred končno odločitvijo še pogovorita. A kot nam je včeraj zvečer rekel Ziherl, je njegova odločitev dokončna in pri njej bo vztrajal.
V LDS korak svojega pomembnega člana obžalujejo. Poudarili so, da so imeli na delo Dimitrija Rupla tudi v stranki vrsto pripomb in pomislekov ter da so opozarjali na njegov neprimeren odnos do zaposlenih - še zlasti v primeru člana LDS, diplomata Marjana Šetinca, ki so mu na MZZ zapečatili računalnik. A so prepričani, da je Ruplovo imenovanje osebna odločitev predsednika vlade.