Slovenj Gradec – Koroški pokrajinski muzej vsako prvo soboto v mesecu podarja meščanom in obiskovalcem brezplačen voden sprehod po mestnem obzidju. Tako bo vse leto, v katerem praznujejo 750-letnico mesta. Jubilej bodo obeležili s številnimi prireditvami.
Andreja Hribernik, programska vodja praznovanja 750-letnice Slovenj Gradca in direktorica Koroške galerije likovnih umetnosti: "V letošnjem letu bomo praznovali 750 let od prve znane in ohranjene listine, ki omenja Slovenj Gradec kot mesto. Obstaja več razlogov, zaradi katerih je pomembno, da se spomnimo te obletnice. Po eni strani je bistveno ohranjanje zgodovinskega spomina, ki človeku omogoča določeno zasidranost, zavest o prostoru in času, o svojem kraju in njegovi preteklosti, po drugi strani pa je praznovanje pomembno tudi, ker se skozi dogodke in prireditve spodbuja povezovanje in sodelovanje med ljudmi".
Vsi letošnji dogodki bodo zaznamovani z jubilejem; celo pustna povorka, ki bo na Glavnem trgu potekala v nedeljo 26. avgusta. Koroški pokrajinski muzej v sodelovanju s Foto klubom Koroška pripravlja fotografski natečaj z naslovom Živel Slovenj Gradec, od aprila dalje bo na ogled razstava osebnosti Slovenj Gradca ter razstava starih razglednic z naslovom Moj kraj, moj svet, v mestu bodo pripravili simpozij ob jubileju, v znamenju visoke obletnice pa bodo potekale tudi tradicionalne prireditve kot so festival Slovenjgraško poletje, Mirovniški festival in Festival drugačnosti, jesensko škratovanje v Deželi škratov ter različne razstave v Koroški galeriji likovnih umetnosti in Koroškem pokrajinskem muzeju.
Osrednji prireditvi bosta dve; Srednjeveški preludij, ki bo 17. junija potekal na Glavnem trgu. Mesto si bo nadelo srednjeveško podobo; obiskovalci bodo lahko videli viteške boje, ognjeno predstavo, poskusili srednjeveško kulinariko, kupovali na srednjeveški tržnici, zaplesali ob srednjeveški glasbi in pozdravili gospodo Andeško. "Znotraj tega praznovanja je namen, da se poleg gostujočih skupin iz drugih krajev po Sloveniji in pobratenih mest v dogajanje vključijo tudi domača društva, organizacije, šole, mestni lokali in obrtniki ter posamezniki. Ta dan nas bo tako z glasbo, kulinariko kot srednjeveškimi igrami in drugimi aktivnostmi popeljal v srednji vek." je povedala Andreja Hribernik.
Druga velika slovesnost bo v soboto, 16. septembra z naslovom Živel Slovenj Gradec! Vivat Windisgretz! To bo spektakularno dramsko, glasbeno in vizualno popotovanje skozi preteklost mesta z glasbeniki in video mappingom. "Časovni stroj podob bo zavrtel zgodovinski trak bogate slovenjgraške preteklosti skozi vsa obdobja, od današnjega trenutka do 22. maja 1267," pravi Hribernikova.
Slovenjgraško mestno obzidje je bilo zgrajeno v 13. stoletju, v 14. stoletju opremljeni z več stolpi, v sredini 15. stoletja, ko so slovenski prostor že začeli ogrožati turški pohodi, pa še z obrambnimi jarki. Mesto je imelo tudi dvoje utrjenih vrat, zaščitenih s stolpoma. V 16. stoletju se je mestnemu obzidju pridružil še obodni zid graščinskega kompleksa. Najbolj ohranjeni del obzidja je sestavni del dvorca Rotenturn, v katerem ima sedež mestna oblast, ostanke obzidja in obramnega jarka pa je moč opazovati tudi na vzhodnem obrobju starega mestnega jedra, za cerkvijo sv. Elizabete in sv. Duha.













