Našega predsednika države ni na zasedanju generalne skupščine ZN, v tujini pa to verjetno nikogar posebej ne preseneča in še manj skrbi. Zadeva se celo v domačih političnih logih že hladi, ker gre le navidezno za »proračunski« spopad med predsednikoma države in vlade. Bolj kot to, kdo je zdaj v New Yorku, bi nas moralo skrbeti, kaj se skriva za spopadom na najvišji ravni, kaj je še v igri, predvsem pa, kaj se še utegne pripetiti. Zmagovalca namreč ne bo, mogoča pa so vsakršna presenečenja.
Kje je še dopustna meja, ki je ne bi smela prestopiti ne ena ne druga stran, da bi še bilo vzdržno za državo? Ne le v notranjepolitičnem, temveč tudi v zunanjepolitičnem pogledu. V obeh ima namreč pomembno vlogo tudi predsednik republike kot posebna institucija sistema, čeprav je treba ponoviti, da so bili že doslej do nekaterih njegovih akcij javnost in strokovni krogi vsaj zadržani. Precej nenavadno za odnos do predsednika države.
Zadnje sporočilo predsednikovega urada, da so pravzaprav bankrotirali, da pa se kljub temu ne nameravajo več pogajati z vlado o dodatnem denarju za letos, je bilo pričakovati. Toda to je le ena stran zgodbe. Kaj pa njena druga razsežnost?
Videti je, da se je tokrat predsednik republike odločil za skrajno zaostren spor z aktualno vlado, zaradi česar pa seveda posredno trpi država. Za Slovenijo že ne more biti dobro, če bo njen predsednik zadnje tri mesece leta prekinil tudi vso zunanjepolitično aktivnost. Mar to pomeni, da ne bo mogel niti na kavo v Ljubljano celo hrvaški kolega Mesić ali da nekaj časa predsednik ne bo več sprejemal tujih diplomatov?
Ni se mogoče znebiti občutka, da je vsaj v nečem predsednik republike prehitro naredil svojo potezo. Odpoved (pa čeprav menda dogovorjena) obiska pri španskem kraljevskem paru zagotovo tudi mednarodno ne more koristiti. V tem primeru košarice pač ni dobil premier Janša, temveč kar španski suveren. Drugače pa bi bilo, če bi se Drnovšek čez dober teden proti Madridu res poskušal odpeljati z avtomobilom, poročevalci pa z letalom. Tako daleč zadeve sicer ni prignal, sedanja odločitev pa za državo tudi ni nič boljša.