ZPS: Potrošniki enaki kriminalcem

ZPS zahteva uravnotežen sistem avtorskih pravic in pravic potrošnikov oziroma njihovih del.

Objavljeno
29. september 2011 14.25
Posodobljeno
29. september 2011 18.42
Li. K.
Li. K.

LJUBLJANA – Ministrstvo za pravosodje predlaga drastično spremembo kazenske zakonodaje, s katero hoče določiti enako obravnavanje ponarejanja fizičnega blaga in kršitve avtorskih pravic. To pomeni, da enači resnost in škodljivost dejanja, kot je ponarejanje zdravila, s kopiranjem popevk in filmov za lastno uporabo, trdijo na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS). Predlagana sprememba briše mejo med komercialnim kopiranjem zaščitenih del, ki ga izvaja kriminalna združba z namenom zaslužka, in med nepooblaščeno uporabo avtorskega dela, ko posameznik presname glasbo ali film za osebno uporabo. Po prepričanju pravosodnega ministrstva – tako ZPS – za kršitev avtorske pravice ni dovolj le prekrškovna in odškodninska odgovornost, ampak je treba vpreči celotno pravosodje tudi za kršitev avtorske pravice, ki nima nobenega komercialnega namena. 

»Kršijo načelo sorazmernosti«

Pri ZPS so prepričani, da predlagana sprememba kazenskega zakonika krši temeljno načelo sorazmernosti med nevarnostjo oz. škodo in višino kazni, ker inkriminira tudi nedovoljeno uporabo za osebni namen in ker je družbena nevarnost teh dejanj majhna, zagrožena pa zaporna kazen. Predlagatelj ni pripravil celovite analize argumentov za in proti zaostritvi kaznovalne politike niti ni pripravil primerjave ureditev v državah članicah EU, kjer kršitev avtorskih pravic rešujejo drugače.

ZPS predlaga posodobitev sistema na ravni EU

»Potrošniške organizacije ne podpiramo nedovoljene uporabe zaščitenih avtorskih del,« pravijo pri ZPS. »Prepričani smo, da le dostopnost in kakovostna ponudba lahko učinkovito preprečujeta kršitve avtorskih pravic, nasprotno pa neupravičeno inkriminiranje kršitev, omejevanje in zaostrovanje pogojev uporabe zaščitenih del pomenijo resno nevarnost zmanjševanja javne podpore in spoštovanja pravic intelektualne lastnine.

Zakonodajalec je dolžan upoštevati koristi celotne družbe in ne le industrije. Zato predlagamo, da se 148. člen slovenskega kazenskega zakonika ne spremeni, ampak pozivamo državo, da se na ravni EU dejavno vključi v posodabljanje sistema avtorskih in drugih pravic intelektualne lastnine v korist vse družbe,« so sporočili z ZPS.