Zvonko Černač: Počrpati moramo vse, do zadnjega centa

Naloga Zvonka Černača, kandidata za kohezijskega ministra, bo, da bomo do konca leta 2023 počrpali vsa sredstva iz obstoječe finančne perspektive in pravočasno pripravili podlage za črpanje v novi.

Objavljeno
13. marec 2020 13.00
Posodobljeno
13. marec 2020 16.35
Glede same službe vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko, ki jo bo vodil, če bo potrjen za ministra, je dejal, da morda potrebuje sanacijskega upravitelja. FOTO: Blaž Samec/Delo
Ljubljana – Minister brez listnice Zvonko Černač, ki bo bdel nad službo vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko, je poudaril, da stanje na področju črpanja evropskih sredstev ni dobro. Kot svoji nalogi izpostavlja, da bo Slovenija počrpala vsa razpoložljiva sredstva iz obstoječe finančne perspektive in pravočasno pripravila vse podlage za novo.

Po informacijah, ki jih je predstavil pred odboroma za gospodarstvo in odborom za zadeve EU – oba sta mu prižgala zeleno luč –, je sicer trenutno ogrožena okoli desetina evropskih sredstev, ki v veljavnem programskem obdobju 2014–2020 pripadajo Sloveniji. To je 300 milijonov evrov oziroma, kot poudarja, 6000 postelj v domovih za starejše. »Niti ena postelja ne sme in ne bo izgubljena, počrpati moramo vse, do zadnjega centa,« je dejal in dodal, da če hočemo do leta 2023 počrpati vsa sredstva, to pomeni najmanj 500 milijonov evrov na leto. To je velika težava tako za državni kot občinske proračune, je ugotovil Černač in dodal, da utegne dinamiko črpanja dodatno otežiti epidemija novega koronavirusa. Med drugim rešitev vidi v ukrepu potrjevanja dodatnih pravic porabe, t. i. overcommitment.

Ključna se mu zdi nova finančna perspektiva, o kateri dogovora na ravni EU še ni, vendar je finančni okvir bolj ali manj znan. Dogovor po njegovih besedah verjetno še ne bo usklajen v času hrvaškega predsedovanja svetu EU, ampak v drugi polovici leta, ko bo verjetno že znano, kakšne bodo posledice pandemije. »Gojim zmerni optimizem, da lahko Slovenija izboljša trenutni položaj za naslednjo finančno perspektivo. Zakaj? Ker sta bili tako prva kot druga vlada Janeza Janše pri pogajanjih za slovenski del bruseljskega kolača zelo uspešni,« se je samozavestno še pohvalil izkušeni politični maček.

Zdi se mu smiselna priprava dveh ločenih operativnih programov za izvajanje kohezijske politike, saj bi tako vzhodnemu delu države pomagali pri dohitevanju razvojnega zaostanka, a te odločitve ne more sprejeti sam, saj gre za vprašanje na ravni državnega zbora in vlade. Da bo lahko uspešno delal, pa bosta bo besedah Zvonka Černača ključna ministra za finance Andrej Šircelj ter za okolje in prostor Andrej Vizjak, pomembna je tudi podpora predsednika vlade.

V letu in pol bo Zvonko Černač že peti minister (Alenka Smrkolj (SMC), Marko Bandelli (SAB), Iztok Purič (SAB), Alenka Bratušek (SAB) in Angelika Mlinar (SAB)) oziroma četrti, ki se je predstavljal pred pristojnima odboroma, na tem položaju, kar se mu ne zdi ravno najboljša popotnica. Da bo lahko uspešno delal, bosta ključna ministra za finance ter za okolje in prostor, pomembno se mu zdi tudi uživanje podpore predsednika vlade.

image
Z ženo in tremi otroki živi v Postojni. Njegovo vodilo, kot izhaja iz njegove predstavitve na spletni strani SDS, je: »Glej daleč, in ko misliš, da že gledaš daleč, glej še dlje!« – Robert Baden-Powell FOTO: Blaž Samec/Delo
Zvonko Černač je dolgoletni poslanec, v državni zbor je bil prvič izvoljen leta 2004. Za časa druge vlade Janeza Janše je vodil ministrstvo za infrastrukturo in prostor in je izkušen politični maček. Je predsednik odbora za infrastrukturo in prostor pri strokovnem svetu SDS, v državnem zboru je v tem mandatu vodil odbor za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo.

Čeprav so bile resor pripravljene oziroma so ga želel voditi tudi druge koalicijske partnerice, ga je SDS obdržala zase. Izpostavlja ga kot enega od ključnih resorjev.