Bruselj - Po poročilu švicarskega poslanca Dicka Martyja je več kot 20 evropskih držav sodelovalo z ameriško obveščevalno agencijo Cia pri prevozu domnevnih teroristov. V dokumentu za človekove pravice, ki ga bo Marty predstavil Svetu Evrope, so tudi dokazi o skrivnih zaporih Cie na Poljskem in v Romuniji. Obe državi sta trditve v preteklosti močno zanikali.
Marty je že v januarskem poročilu navajal, da so evropske vlade prepričane v prevažanje Ciinih zapornikov preko evropskega letalskega prostora. “Sedaj je jasno – čeprav smo še daleč od vzpostavljanja resnice – da so oblasti v nekaterih evropskih državah sodelovale s Cio v nezakonitih aktivnostih, ” piše v poročilu.
Med državami, ki so sodelovale s Cio, so navedene Španija, Turčija, Velika Britanija, Nemčija, Italija, Švedska, BiH, Makedonija, Portugalska, Irska, Grčija, Ciper, Azerbajdžan, posebej močne obtožbe pa letijo na Romunijo in Poljsko, kjer naj bi po poročilu obstajalo dovolj dokazov o obstoju skrivnih zaporov.
Medijske obtožbe glede Cie so v javnost prišle lani novembra, ko je ameriški Washington Post objavil članek o aktivnostih Cie v vzhodni Evropi, Afganistanu in na Tajskem. Cia pa je po poročilih evropskih medijev uporabljala nekaj evropskih letališč za izvajanje svojega programa glede domnevnih teroristov. V strogo zaupnih okoliščinah so namreč ameriške obveščevalne službe domnevne teroriste pošiljale na zasliševanje v tuje države, kjer ti niso imeli zakonite obrambe oz. pravic ameriškega pravnega sistema. Washington tega ne zanika, vendar pa zavrača obtožbe o mučenju domnevnih teroristov.
Blair: Martyjevo poročilo ne prinaša ničesar novega
Po mnenju britanskega premiera Tonyja Blaira v poročilu, ki ga je objavil Dick Marty, ni ničesar novega. "Povedali smo, kar smo imeli v zvezi s tem povedati, in nimamo ničesar dodati," je dodal Blair na zasedanju spodnjega doma britanskega parlamenta. " Predstavili smo javno vsa dejstva in ne mislim delati publicitete o poročilu, ki ne prenaša ničesar novega," je dodal Blair. Britanski premier je priznal, da je v preteklosti posredoval podrobnosti o štirih zahtevah za prelete CIA leta 1998, vendar je zanikal, da bi Velika Britanija pri tem pomagala ZDA.
Navedbe poročila zavrnile tudi Romunija, Poljska in Španija
Medtem je Romunija zanikala trditve SE, da so letala CIA s terorističnimi osumljenci pristala na njenem ozemlju. Po besedah predsedujočega romunskemu odboru za varnostna vprašanja poročilo SE temelji na ugibanjih in ne na dejstvih.
Tudi Poljska je zanikala obtožbe, da so ameriška letala s terorističnimi osumljenci pristala ali pripeljala teroristične osumljence na njeno ozemlje. Kot je dejal poljski premier Kazimierz Marcinkiewicz, gre v poročilu za obrekovanje in ne predstavlja dejstev.
Zaključke SE je kategorično zavrnila tudi Španija. Ta država ni v nobenem primeru sodelovala, posredno ali neposredno, pri prevažanju terorističnih osumljencev, je sporočil tiskovni predstavnik španskega zunanjega ministrstva. Kot je dodal, Španija v zvezi s tem primerom nima nikakršnih informacij.