Abas vložil zahtevo za članstvo Palestine v ZN

Govor palestinskega voditelja v generalni skupščini ZN je požel navdušen sprejem. Objavljamo interaktivno grafiko.

Objavljeno
23. september 2011 09.50
Posodobljeno
23. september 2011 09.50
Mo. B., Ma. Ja., Delo.si
Mo. B., Ma. Ja., Delo.si

New York − Palestinski voditelj Mahmud Abas je generalnemu sekretarju Združenih narodov Ban Ki Munu na srečanju v New Yorku izročil zahtevo za polnopravno članstvo Palestine v ZN oziroma za priznanje palestinske države, osnovane na mejah iz leta 1967 pred šestdnevno vojno z Izraelom.

V govoru pred Generalno skupščino, kjer je požel navdušen sprejem, je Abas dejal, da je Izrael uničil vsa prizadevanja za dosego mirovnega sporazuma, a dodal, da Izraela noče izolirati ali delegitimirati. Povedal je še, da so se Palestinci pripravljeni vrniti za pogajalsko mizo.

Izrael potezo Palestincev obžaluje

Na zahtevo za priznanje članstva se je nemudoma odzval Izrael, ki je sporočil, da potezo palestinskega voditelja obžaluje. »Prepričani smo, da so edina pot do resničnega miru pogajanja, ne pa enostranska dejanja,« so sporočili.

Za Abasom je pred generalno skupščino ZN nastopil še izraelski premier Benjamin Netanjahu, ki je dejal, da Palestincem ponuja roko sprave. Abasa je obtožil, da z zahtevo po priznanju državnosti zavrača prizadevanja za dosego mirovnega sporazuma in ga večkrat pozval, naj se vrne k mirovnim pogajanjem.

Izraelski premier je zavrnil Abasove trditve, da možnosti za dosego mirovnega sporazuma uničujejo judovske naselbine. »Naselbine niso jedro konflikta,« je dejal. Po njegovem mnenju so naselbine namreč rezultat konflikta, jedro spora pa dejstvo, da Palestinci ne priznavajo judovske države v nikakršnih mejah. »Palestinci bi morali živeti v lastni državi, toda pripravljeni morajo biti na kompromise,« je dodal Netanjahu in dodal, da bi morali prihodnjo palestinsko državo demilitarizirati.

Navdušenje na Zahodnem bregu

Vložitev prošnje za članstvo Palestine v ZN je na Zahodnem bregu pozdravilo na tisoče Palestincev. V številnih krajih so nastop Abasa na v Združenih narodih predvajali neposredno na velikih zaslonih, povsod so vihrale palestinske zastave, množica pa je navdušeno vzklikala. Povsem drugače je bilo na območju Gaze, kjer ni nič kazalo na to, da je Abas vložil prošnjo za članstvo Palestine v ZN. Hamas, ki nadzoruje Gazo, namreč meni, da to dejanje škoduje palestinskemu dostojanstvu.

Kljub temu, da je Abas pozival k mirnim shodom, je nekaj nemirov le izbruhnilo. Tako so izraelske sile med nemiri južno od mesta Nabuls ubile enega Palestinca, proti mladini, ki je vanje metala kamenje, uporabile solzivec, v vasi Nabi Saleh pa so protestniki zažigali izraelske zastave in fotografije ameriškega predsednika Baracka Obame.

Članstvo v ZN vprašljivo, priznanje državnosti manj

Članstvu Palestine v Združenih narodih so sicer močno nasprotovale Združene države Amerike in Izrael, ki so palestinskega predsednika poskušale odvrniti od njegove namere. Prav zato je članstvo Palestine v ZN izredno vprašljivo, saj so ZDA že zdavnaj napovedale, da bodo izrekle veto na vsak predlog, ki bi vseboval kakršnokoli priznanje palestinske države.

Bolj zanesljiva bi bila neposredna prošnja Abasa generalni skupščini ZN, naj prizna državnost Palestine. Status palestinske države bi se tako iz »opazovalne entitete« povzdigne v »državo opazovalko«, kar je manj kot članstvo, a bi Palestini zagotavljajo nekaj več pravic znotraj ZN.

Ta predlog kot kompromis med članstvom v ZN in vetom ZDA podpira tudi francoski predsednik Nicolas Sarkozy. »Ali lahko sploh kdo podvomi, da bi veto v Varnostnem svetu ZN znova vodil v začaran krog nasilja na Bližnjem vzhodu,« je včeraj dejal Sarkozy in dodal, da bi morali Palestinci in Izraelci po glasovanju generalne skupščine znova sesti za pogajalsko mizo.

Kakršno koli priznanje Palestine pa bi bila velika zmaga za Palestince in poraz za Izraelce. Izraelski zunanji minister Avigdor Lieberman je zato opozoril, da bi imelo priznanje Palestine tudi kot »države opazovalke« ostre in globoke posledice.

Abas si je nakopal jezo ZDA in podporo rojakov

Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP pa je palestinski predsednik z jezo Izraela in ZDA pridobil nekaj več spoštovanja med svojimi rojaki. Podpora Abasu je namreč z vztrajanjem pri mirovnih pogajanjih z Izraelom pod okriljem ZDA vse bolj padala. Čeprav se morebitno članstvo v ZN najverjetneje še dolgo ne bo odrazilo v resnični samostojnosti Palestine, pa je Abas še pred začetkom skupščine pojasnil, da so se za drzno potezo odločili v upanju, da se bodo tako izvili iz brezizhodne diplomatske situacije, v kateri so se znašli zdaj.

»Naši novi heroji so Gandi, Mandela in Martin Luther King, kar ima izredni politični pomen, saj varnosti ne moreš zagotoviti s policijo, pač pa s strmenjem k miru,« je povedal glavni palestinski pogajalec Nabil Šath. »Zavedamo se, da Izraelci Palestine ne bodo zapustili že jutri, a si bomo vsekakor pridobili podporo mednarodne skupnosti in poskrbeli, da naša prizadevanja ne bodo pozabljena,« je še dejal.

Zadnja javna raziskava med 1200 Palestinci kaže, da jih 80 odstotkov podpira članstvo Palestine v ZN, in sicer v državnih mejah izpred leta 1967. Podporo članstvu Palestinci izkazujejo kljub tveganju, da jim bodo morda ZDA morda odtegnile del finančne pomoči.