New York – Po torkovem govoru v Generalni skupščini Združenih narodov, ko je za ameriškim predsednikom Georgeom Bushem na govorniški oder stopil iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad , je iranski predsednik gostoval še v istoimenski pogovorni oddaji znamenitega televizijskega voditelja Larryja Kinga, ki jo televizijska mreža CNN predvaja dnevno med ponedeljkom in petkom.
Med enournim pogovorom, ki ga je King označil kot „zelo zanimivega“, je iranski predsednik poleg običajnih izjav o Izraelu in homoseksualcih, strmoglavljenju Sadama Huseina, kompleksnih odnosih z ZDA in vprašanja jedrske oborožitve, govoril tudi o obeh kandidatih za ameriškega predsednika.
Glede sovražnosti med ZDA in Iranom oziroma njunima voditeljema, je Ahmadinedžad zanikal krivdo iranske strani, saj naj bi se Iran vselej zavzemal za prijateljske odnose. „Sovražnost je bila enostranska, prihajala je s strani ameriških politikov,“ je zatrdil iranski predsednik ameriškemu televizijskemu voditelju, in poudaril, da med samima narodoma ni nesoglasij in zato tudi iranski narod nima odprtih vprašanj z ameriškimi državljani. „Ko pa ameriška vlada uporabi jezik sile, nimamo nobene druge možnosti, kot pa da se branimo,“ je iransko-ameriške odnose za CNN razložil Ahmadinedžad in hkrati izpostavil nekatere iranske poteze, ki naj bi pripomogle k izboljšanju iransko-ameriških odnosov (pismo predsedniku Bushu, sodelovanje Irana pri vzpostavljanju varnosti in nove vlade v Iraku...), vendar pa – kot je zaključil Ahmadinedžad – je ameriški predsednik Bush zamudil številne podane pobude in priložnosti.
In koga si želi na mestu ameriškega predsednika videti Ahmadinedžad po Bushevem odhodu - demokrata Baracka Obamo ali republikanca Johna McCaina? Ahmadinedžad, ki je odgovarjal v prvi osebi množine oziroma imenu iranskega naroda, se ni želel jasno opredeliti. Ker gre za ameriško notranje vprašanje, o katerem bodo odločali državljani ZDA, ne dajejo prednosti nobenemu izmed obeh kandidatov. Dodal je še, da predvolilne kampanje niso pomembne, saj lahko vsakdo izreče karkoli in pomembneje je, da bo izbran kandidat sledil politiki približevanja. Vendar pa bodo Bushevega naslednika v ovalni pisarni Bele hiše pozorno spremljali in se o njem izrekli šele glede na njegov odnos do Irana oziroma glede na to, ali bo v odnosu do Irana uvedel spremembe ali pa bo sledil starim vzorcem, je odnos do ameriških predsedniških volitev in Bushevega naslednika pojasnil Ahmadinedžad.
Sicer pa se je iranski predsednik v času bivanja v New Yorku pred očmi javnosti in medijev pripravljen srečati tako z Obamo kot McCainom in ob njunem sodelovanju razpravljati o vseh pomembnih svetovnih vprašanjih.
Poglejte si del pogovora med iranskim predsednikom in Larryjem Kingom