Freetown, Lagos − Države zahodne Afrike še vedno bijejo bitko z najhujšim izbruhom virusa ebole od leta 1976, ko so bolezen prvič odkrili. Po zadnjih podatkih se je z virusom, ki povzroča hemoragično mrzlico, okužilo več kot 1200 ljudi, najmanj 670 jih je umrlo.
Tokratni izbruh bolezni, ki je v preteklosti smrt sejala predvsem v odročnih krajih Konga in Ugande, je izreden ne le zaradi velikega števila okuženih, ampak tudi zaradi razširjenosti − o okuženih poročajo iz Gvineje, Sierre Leone in Liberije, prvi primer so zabeležili tudi v Nigeriji.
Prejšnji teden so oblasti potrdile, da je virus dosegel največji zahodnoafriški mesti; Freetown v Sierri Leone in nigerijski Lagos. Bolezen je v največje nigerijsko mesto prinesel 40-letni svetovalec na liberijskem finančnem ministrstvu. Po pristanku letala na mednarodnem letališču se je onesvestil, umrl je nekaj dni pozneje.
Približno 50 potnikov, ki so leteli z okuženim, so oblasti obvestile o bolezni in jim svetovale, naj pozorno spremljajo svoje zdravstveno stanje, ob morebitnih prvih simptomih pa nemudoma poiščejo pomoč. Inkubacijska doba traja od dva do 21 dni, virus pa se prenaša zgolj z neposrednim stikom z okuženim.
Smrt liberijskega državljana, ki je kljub simptomom odpotoval na konferenco v tujino, je zanetila strah pred širjenjem bolezni zaradi mednarodnih letov. Države Zahodne Afrike so poostrile nadzor na letališčih, a številni zdravstveni strokovnjaki dvomijo o učinku ukrepov. »Najbolje bi bilo, da tisti, ki so zboleli, ne bi potovali, a tega ne bodo naredili. Ljudje so pripravljeni lagati, da bi nadaljevali pot,« je za ameriško AP povedal David Heymann, profesor za nalezljive bolezni na London School of Hygiene & Tropical Medicine.
Kot smo že poročali, so izredne ukrepe napovedali tudi v Liberiji, kjer je za boleznijo, katere simptomi so sprva podobni gripi s spremljajočo drisko in bruhanjem, v naslednji fazi pa nastanejo obsežne notranje krvavitve, umrlo že 129 ljudi. »Zaprli bomo vse liberijske mejne prehode z izjemo nekaj največjih. Na vseh teh prehodih bomo vzpostavili testne centre,« je sporočila predsednica Ellen Johnson Sirleaf.
V regiji se od začetka leta mudijo mednarodne humanitarne organizacije, ki poskušajo zamejiti širjenje bolezni, a kljub preventivnim ukrepom prostovoljci niso varni. V soboto so okužbo potrdili pri 33-letnem ameriškem zdravniku, dan pozneje pri še enem tujcu. Bolezen je bila usodna tudi za pomembnejšega liberijskega zdravnika Samuela Brisbana, ki je zdravil okužene.