Tirana - Albanija je po pogovoru albanske generalne tožilke Ine Rama s srbskim tožilcem za vojne zločine Vladimirjem Vukčevićem v Tirani sporočila, da ne bo dovolila Srbiji preiskave domnev, da naj bi kosovski Albanci med spopadi na Kosovu leta 1999 prodajali organe srbskih ujetnikov. Preiskava v Albaniji namreč ni potrdila resničnosti teh navedb.
Kot so sporočili iz urada albanske generalne tožilke po ponedeljkovih pogovorih z Vukčevićem, je skupina albanskih tožilcev in preiskovalcev haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije leta 2005 izvedla preiskave na več lokacijah v območju Mat, ki niso potrdile navedb bivše glavne haaške tožilke Carle Del Ponte o obstoju trgovine z organi. Ugotovili so namreč, da dokumenti, ki jih imajo haaški preiskovalci o domnevnem dogajanju na tem območju, ne držijo.
Albanija je zato zavrnila prošnjo srbskega tožilstva za vojne zločine po preiskavi tega območja, kjer naj bi bila klinika, kamor naj bi peljali srbske ujetnike. Kot so še sporočili iz urada Rame, je Tirana pripravljena pomagati haaškim tožilcem, če se bodo odločili odpreti primer.
Srbska pravosodna ministrica Snežana Malović je danes dejala, da so se dogovorili, da si bosta strani izmenjali dokaz. Srbska stran je tudi sporočila, da so na ponedeljkovem sestanku Tirani izročili nove dokaze, česar pa v Tirani niso potrdili.
V letos izdani knjigi Lov. Jaz in vojni zločinci je Del Pontejeva zapisala, da je tožilstvo izvedelo, da naj bi kosovski Albanci med konfliktom na Kosovu poleti leta 1999 v Albanijo odpeljali kakih 300 ujetnikov predvsem srbske narodnosti, katerih organe so nato prodali klinikam v tujini. Kot je zapisala, je te informacije dobila pri novinarjih, zanje pa ni nikoli uspela dobiti dokazov. Na Kosovu so te navedbe že odločno zanikali, pa tudi tožilstvo haaškega sodišča je že sporočilo, da ni našlo nobenih dokazov, ki bi podprli te domneve.
Srbsko tožilstvo za vojne zločine pa je po teh navedbah Del Pontejeve marca letos sprožilo preiskavo.