Iz Amazona so sporočili, da bodo v gradnjo svojih središč na vzhodni obali ZDA vložili skupaj pet milijard dolarjev, v vsakem pa bodo zaposlili več kot 25.000 ljudi, s povprečno letno plačo več kot 150.000 dolarjev (okoli 134.000 evrov). Tolažilno nagrado je dobil tudi Nashville v Teksasu, kjer bo Amazon zgradil središče za odličnost z več kot 5000 delovnimi mesti.
Odločitev pomeni, da je New York utrdil svoj sloves tehnološkega središča na vzhodni obali, ki vse bolj tekmuje z znamenito Silicijevo dolino v bližini San Francisca na zahodni obali. Podobno severna Virginija upa, da bo s svojo privlačnostjo za podjetja postala eno od vrvečih ameriških tehnoloških središč. Za kako pomembno naložbo gre, je pokazal newyorški guverner Andrew Cuomo, ko je v šali dejal, da se je pripravljen preimenovati v »Amazona Cuoma«, če bo to pomagalo pri odločitvi.
Nagrade za prihod
Prihod tehnološkega velikana ne bo brezplačen, podjetje bo samo v New Yorku deležno za 1,5252 milijarde dolarjev finančnih spodbud, v washingtonskem predmestju Crystal City, ki naj bi se preimenoval v National Landing, jih bo deležno za 600 milijonov dolarjev. V Amazonu trdijo, da bodo to več kot nadomestili z okoli desetimi milijardami dolarjev dodatnih davčnih prihodkov za New York v prihodnjih dvajsetih letih. Okrožje Arlington, v katerem leži Crystal City, naj bi v tem času prejelo za 3,2 milijarde dolarjev dodatnih davščin. Odločitev Amazona, da se razširi v finančno in politično središče ZDA, prihaja v času, ko je vse bolj pogosta tarča politikov zaradi prevlade na različnih področjih gospodarstva.
Prebivalci obeh okolišev, kjer naj bi zrasla dodatna štaba podjetja iz Seattla – »lokalni podružnici«, kot ju je zbodla županja Seattla Jenny Durkan – novico sprejemajo z mešanimi občutki. Tako Long Island City, izbrana newyorška četrt, kot Crystal City se že zdaj soočata z visokimi cenami za najem stanovanj, prihod tisoče visoko plačanih uslužbencev Amazona pa bo le še povečal pritisk na cene nepremičnin in najemnin.
Revni sosedje
V New Yorku se poleg tega sprašujejo, kako bo videti soočenje tehnološkega velikana in prebivalcev socialnega naselja Queensbridge v neposredni bližini. V njem živi skoraj 6000 večinoma temnopoltih in latino stanovalcev, ki v povprečju prejemajo le 15.348 dolarjev na gospodinjstvo, precej pod uradno mejo revščine v ZDA. Amazon nima najboljšega slovesa družbeno občutljivega podjetja že iz Seattla, kjer je s svojim vplivom preprečil uveljavitev dodatnega davka za pomoč brezdomcem, čeprav je pripomogel k rasti najemnin, ki najrevnejše izrivajo iz domov.