Američani so ga tepli in mučili

Sadam Husein je med nadaljevanjem sojenja povedal, da so ga ameriški vojaki mučili in pretepali, ko je bil v njihovem ujetništvu. Sojenje poteka v znamenju prekinitev in Huseinovih vzklikov.

Objavljeno
21. december 2005 19.44
Sadam Husein z ostalimi obtoženci na videoposnetku Reuters TV
Bagdad - Nekdanji iraški predsednik Sadam Husein je med nadaljevanjem sojenja, na katerem zaradi zločinov v času njegovega režima sodijo njemu in še sedmim soobtoženim, danes povedal, da so ga ameriški vojaki mučili in pretepali, ko je bil v njihovem ujetništvu. Tožilec Džafar al Musavi je zatrdil, da bodo nekdanjega iraškega diktatorja premestili pod nadzor iraških sil, če so ga pripadniki sil koalicije v priporu res zlorabljali.

"Tepli so me po vsem telesu. Sledovi so še vedno vidni," je pred sodiščem povedal Sadam Husein, ki ni navedel, kdo naj bi ga tepel. Dejal je še, da ve, kdo je izdal njegovo skrivališče, kjer so ga decembra 2003 prijele ameriške sile. Da so ga Američani v priporu mučili, je potožil tudi eden od soobtoženih.

Ameriški diplomat Christopher Reid je za ameriško televizijsko mrežo CNN Huseinove očitke zavrnil kot "popolnoma lažne" in jih označil za "strateški manever, ki ni povezan z realnostjo".

Na sojenju Huseinu, ki se je nadaljevalo po dvotedenskem premoru, so danes nastopile priče, ki so pripovedovale podrobnosti zločinov v šiitski vasi Dudžail, kjer se je leta 1982 zgodil pokol 143 prebivalcev. Več prič je navedlo, da so jih mučili, nekatere tudi v prisotnosti Huseinovega polbrata Barzana al Tikritija, ki je bil tedaj visoki predstavnik varnostnikov iraškega predsednika. Sojenje so danes prekinili za eno uro, potem ko je nekdanji iraški voditelj motil sojenje in vzkliknil, da bi rad opravil opoldansko molitev.

Tokratne sodne obravnave se Husein udeležuje, potem ko se zadnje 7. decembra ni. Dan pred zadnjo obravnavo je namreč v izbruhu jeze zaklical: "Ne bom se pojavil pred krivičnim sodiščem," in zavrnil udeležbo na sojenju, ker se ne more umivati, ker se že dva dni ni preoblekel in ker ne more kaditi.

Današnja prisotnost Huseina na sodišču je sicer tudi prva po parlamentarnih volitvah v Iraku minuli teden. Med minulimi sodnimi obravnavami je bil sicer Husein občasno kljubovalen in bojevit.

Odvetnike še naprej strah za lastno življenje

Doslej je na sojenju, ki se je začelo 19. oktobra, nastopilo devet prič. Eden izmed Huseinovih odvetnikov, Hamis al Ubejdi, je doslej oporekal "pravni vrednosti prič". V torek pa je še dejal, da odvetnike obrambe skrbi varnost in da bodo s tem seznanili sodišče. "Sodišče mora odvetnikom in pričam obrambe zagotoviti varnost. Kako lahko odvetnik svobodno dela, če se zaradi varnostnih razmer ne more svobodno gibati," se je še vprašal.

Nekdanjemu iraškemu diktatorju in njegovim sedmim sodelavcem, med katerimi sta nekdanji iraški podpredsednik Taha Jasin Ramadan ter Huseinov polbrat in svetovalec Barzan Ibrahim Hasan, za zdaj sodijo zgolj za pokol 143 prebivalcev šiitske vasi Dudžail leta 1982, saj je to edini primer, za katerega so zaključili preiskavo.

Osmerici v zvezi z dogodki v omenjeni vasi 60 kilometrov severno od Bagdada očitajo usmrtitev 143 državljanov, odvzem svobode 399 družinam ter uničenje domov in zemlje. V tem kraju je bil Husein tarča poskusa atentata, maščeval pa se je s pobojem vseh prebivalcev.