Američani "zakuhali" prisluškovalno afero?

Po navedbah ameriškega agenta so ameriške obveščevalne službe kršile nenapisan britansko-ameriški dogovor in prisluškovale zasebnim pogovorom britanskega premiera Blaira. Videoposnetek.

Objavljeno
26. november 2008 10.51
Bush in Blair, velika zaveznika, sta si pred fotografi podala roki, nato pa se posvetila pogovorom na štiri oči
Tj.L.
Tj.L.
New York - Agenti ameriškega predsednika Georgea W. Busha so v času največjega zavezništva prisluškovali zasebnim pogovorom britanskega premiera Tonyja Blaira.

Agent Agencije za nacionalno varnost (NSA) David Murfee Faulk je namreč v pogovoru za ameriško televizijsko mrežo ABC povedal, da je leta 2006 naletel na zasebni dosje o Blairu, ki so mu prisluškovali pod imenom Anchory, poroča britanski Daily Mail.

 

Faulk je bil kot komunikacijski operater zaposlen v centru vojaške mornarice za prisluškovanje v baze Fort Gordon v Georgiji. Kljub temu, da v izjavi za ABC ni želel razkriti podrobnosti iz dosjeja, pa vztraja, da so prisluškovali zasebnim pogovorom. Po njegovih besedah so se agentje, ki so delali v nočnih izmenah, izjemno zabavali ob poslušanju intimnih pogovorov in telefonskega seksa. Sicer pa med ZDA in Veliko Britanijo velja nenapisan dogovor, da obveščevalne agencije ne bodo vohunile za najvišjimi državnimi uslužbenci in druga za drugo.

 

Ne ameriške obveščevalne službe, ne britanska vlada in tudi ne Blairov predstavnik za stike z javnostjo Faulkerjevih navedb niso želeli komentirati. Kot piše Daily Mail, so agentove trditve in obtožbe za Američane ter ameriško-britanske odnose še toliko bolj sramotne zaradi tesnega odnosa, ki sta ga razvijala Bush in Blair v času zavezništva ter vzajemnega dogovora o „embargu" na vohunjenje.

 

Nekdanji visoki uslužbenec Cie, ki je želel ostati neimenovan, je glede Faulkovih trditev o prisluškovanju britanskemu premieru za televizijsko mrežo ABC opozoril pred povračilnimi ukrepi, ki jih takšne izjave lahko sprožijo. „Če drži, da so Američani s prisluškovanjem zbirali podatke za dosje o Blairu, bi to pomenilo velik prelom neodpisanega dogovora med Američani in Britanci".

 

39-letni Faulk se je odločil molk prekiniti potem, ko je ugotovil, da so obveščevalci prisluškovali pogovorom nekaterih novinarjev, humanitarnih delavcev in v Iraku nameščenih vojakov.


Agentovo razkritje že odmeva v javnosti, in to ne le ameriški. Mohamed al Fayed, lastnik znamenitega Harrod'sa namreč že od smrti sina Dodija in princese Diane trdi, da so nekaj tednov pred smrtjo leta 1997 v Parizu prisluškovali njunim telefonskim pogovorom.


V ameriški javnosti so pozivi po kongresni preiskavi vznemirjujočih obtožb vse glasnejše. Še posebej, ko je Faulkove navedbe o prisluškovanju novinarjem potrdila še ena agentka, 31-letna Adrienne Kinne. Prisluškovali so pogovorom, v katerih je šlo za osebne in zasebne stvari, ki nikakor niso povezane s terorizmom, šeporoča britanski časnik.