Biden se je sicer izogibal uporabi kratice Nato, a kljub temu dal jasno vedeti, da ima v mislih prav Severnoatlantsko zavezništvo in namero Rusije, ki ostro nasprotuje članstvu svojih sosed v Natu, da na to odločitev vpliva.
Juščenko si namreč že več let prizadeva, da bi spravil Ukrajino, nekdanjo sovjetsko republiko z 48 milijoni prebivalcev, v Nato, pri čemer ga je močno podpiral nekdanji ameriški predsednik George Bush. Ta skupna prizadevanja ZDA in Ukrajine pa so naletela na zelo nezadovoljen odziv Rusije, ki je več stoletij gledala na Ukrajino kot praktično del Rusije.
Biden je sicer tudi priznal, da si nova ameriška administracija pod vodstvom predsednika Baracka Obame prizadeva popraviti odnose med Washingtonom in Moskvo, ki so se še ohladili v Bushevem obdobju. Ob tem pa je Juščenku zagotovil, da Washington ne bo opustil svoje podpore Ukrajini.
"Zagotavljam vam in vsem Ukrajincem, da se to ne bo zgodilo na račun Ukrajine. Nasprotno, menim, da bo to celo dobro za Ukrajino," je še poudaril ameriški podpredsednik, ki ima na programu še srečanje z ukrajinsko premierko Julijo Timošenko in ključnimi opozicijskimi voditelji.