Na Aljaski legendarni, 84-letni Stevens je bil pred letošnjimi volitvami 4. novembra obsojen zaradi korupcije, sicer v skupni vrednosti le za 250.000 dolarjev, kar je malenkost za senatorja, ki je Aljaski samo leta 2006 zagotovil devet milijard dolarjev zveznih sredstev za različne namene. Stevens je tako izgubil tekmo za sedmi šestletni mandat, kljub temu pa je trenutno rekorder med republikanskimi senatorji po številu let v senatu.
Aljaska bo morala sedaj za nekaj let pozabiti na pritekanje denarja iz Washingtona, saj demokrat Begich kot novinec ne bo imel dovolj vpliva, druga senatorka iz države, republikanka Lisa Murkowski, pa je prav tako novinka. Izvoljena je bila šele leta 2004, potem ko jo je leta 2002 na svoj sedež imenoval njen oče Frank Murkowski, ki je bil izvoljen za guvernerja države.
Stevens sicer uradno še ni priznal poraza, vendar je to neizogibno, saj ima Begich 3724 glasov prednosti, prešteti pa morajo še 2500 glasovnic po pošti. Na Aljaski je skupaj volilo nekaj manj kot 300.000 ljudi. Stevens je v torek dejal, da predsednika Georgea Busha ne bo prosil za pomilostitev, s porazom pa je kolegom republikancem v senatu prihranil neprijetno nalogo, da ga odstavijo zaradi kriminalne obsodbe.
V senatni tekmi čakajo še Georgijo in Minnesoto
Senatni tekmi še nista odločeni v Georgiji, kjer bo decembra drugi krog volitev med republikancem Saxbyjem Chamblissom in demokratom Jimom Martinom, ter v Minnesoti, kjer poteka ponovno preštevanje glasovnic po minimalni zmagi republikanca Norma Colemana nad demokratom Alom Frankenom.
Demokrati imajo po Begichevi zmagi v prihodnjem sklicu senata leta 2009 56 sedežev, kar pomeni, da so 4. novembra republikancem odvzeli najmanj sedem sedežev. Skupaj z dvema neodvisnima senatorjema Bernardom Sandersom iz Vermonta in Josephom Liebermanom iz Connecticuta ima njihova poslanska skupina 58 sedežev, kar pomeni dva manj od potrebne večine proti obstrukciji oziroma filibustru republikancev.
Lieberman je v torek prestal pomembno glasovanje demokratske poslanske skupine, ki je odločala o tem, ali ga bo odstavila s položaja predsednika odbora za domovinsko varnost, ker je med predsedniško kampanjo aktivno podpiral republikanca Johna McCaina in kritiziral demokrata Baracka Obamo. Z 42 glasovi proti 13 so demokrati potrdili resolucijo, s katero so Liebermana okarali zaradi izjav, mu odvzeli sedež v odboru za okolje in javna dela, vendar pa pustili na čelu odbora za domovinsko varnost.
Glasovanje kot potrditev vpliva Obame pri senatnih demokratih
Izid glasovanja pomeni pomembno prvo potrditev vpliva Obame pri senatnih demokratih. Lieberman je bil leta 2000 podpredsedniški kandidat Ala Gorea, leta 2006 pa je izgubil strankarske volitve za senatorja iz Connecticuta zaradi podpore vojne proti Iraku. Na koncu je zmagal kot neodvisni kandidat in se pridružil demokratom v senatu, s čimer jim je omogočil večino. Med letošnjo predsedniško kampanjo je kolege razočaral, vendar je Obama pred dnevi senatorjem sporočil, naj ostane na čelu odbora za domovinsko varnost, ker si želi sodelovanja.
Če bi mu odvzeli predsedovanje odboru, bi se Lieberman najverjetneje pridružil republikancem. To bi bilo slabo za demokrate in zanj, saj je Lieberman v več kot 90 odstotkih glasoval z demokrati in je po političnem prepričanju zelo liberalen, razen glede vojne v Iraku. Lieberman je za zaprtimi vrati pred glasovanjem govoril o bolečini, ki jo je čutil po zavrnitvi leta 2006, javno pa je obžaloval svoje kritične besede do Obame in dejal, da se zaveda, komu je dolžan za ohranitev predsedniškega položaja v odboru.
Vodja senatne večine Harry Reid iz Nevade zaradi nedokončanih senatnih tekem še ni uradno objavil imena predsednikov odborov, ki jih dobi večinska stranka. Vendar je že jasno, da bo John Kerry iz Massachusettsa prevzel položaj predsednika odbora za mednarodne odnose namesto novoizvoljenega podpredsednika ZDA Josepha Bidena. Jay Rockefeller iz Zahodne Virginije se iz odbora za obveščevalne dejavnosti seli na čelo odbora za trgovino, njegov odbor pa prevzema Dianne Feinstein iz Kalifornije.
Daniel Inouye s Havajev prevzema najvplivnejši odbor za razdeljevanje proračunskih sredstev. Vodenju slednjega se je odpovedal 90-letni Robert Byrd iz Zahodne Virginije. Charles Schumer iz New Yorka pa dobiva predsedovanje odboru za pravila. V predstavniškem domu so demokrati ponovno potrdili dosedanje vodstvo in predsednica spodnjega doma bo še naprej Nancy Pelosi iz Kalifornije, Steny Hoyer iz Marylanda pa bo vodja večine.
McCainova vrnitev v senat
V torek se je vrnil v senat tudi poraženec predsedniških volitev John McCain, kjer ga je simbolično prvi pozdravil poraženec predsedniških volitev leta 2004 Kerry, ki je takrat celo razmišljal o tem, da bi McCaina izbral za svojega podpredsedniškega kandidata. 72-letni McCain se je očitno odločil, da ostane v politiki, saj je že oblikoval odbor za politično akcijo. To pa je prvi korak za novi, že peti senatni mandat leta 2010, ko mu poteče sedanji.