Apec: Plavajoča svetovna ureditev

Zasedanje Apeca je še toliko pomembnejše, ker se vsak del globalnega gospodarstva in politike sooča z določeno vrsto izzivov.

Objavljeno
15. november 2018 17.30
Posodobljeno
15. november 2018 17.30
Azijsko-pacifiški gospodarski forum letos poteka v Port Moresbyu. FOTO: Jonathan Barrett/Reuters
Voditelji Apeca (Azijsko-pacifiškega gospodarskega foruma) že prihajajo v Port Moresby, kjer se bo v soboto začelo letno zasedanje foruma. Papua Nova Gvineja ni bila do zdaj še nikoli gostiteljica voditeljev tega bloka, katerega članica je sicer postala že pred dobrimi petindvajsetimi leti.

Se pa v tem trenutku zdi, da je bila izbira njenega glavnega mesta za eno najpomembnejših multilateralnih srečanj na tem prostranem območju popolna ilustracija vseh nevarnosti in priložnosti, ki jih prinaša ta globalni trenutek. Velik del od skupno 15.000 udeležencev zasedanja bo moral prebivati na eni od treh luksuznih ladij za križarjenje, saj Moresby (kot krajše imenujejo mesto z okoli 400.000 prebivalci) nima dovolj hotelov, poleg tega pa ni nikakršnega zagotovila, da bi  lahko v njem poskrbeli za varnost tako velikega števila gostov. Vzdolž njegove obale že plujejo patruljne ladje, ki so jih Avstralija, Nova  Zelandija in ZDA poslale v podporo domači vojski, okoli štiri tisoč vojakov – od tega polovica tujih – pa bo v sodelovanju s policijo skrbelo za to, da bo vse skupaj minilo brez incidentov.


Bližnje zasedanje kot arena za merjenje moči


Moresby velja za eno najnevarnejših mest na svetu – je mesto z zelo visoko stopnjo kriminala – in verjetno je to dodatni razlog, zaradi katerega bodo kanadski premier Justin Trudeau, ameriški podpredsednik Mike Pence in še nekaj drugih državnikov raje prebivali v avstralskem mestu Cairnsu. Na zasedanja bodo prihajali s posebnimi letali in se po opravljenem delu vračali na varno.

Za Papuo Novo Gvinejo je dovolj veliko razočaranje že to, da se je predsednik Donald Trump odločil, da se ne bo udeležil zasedanja Apeca. Dejstvo je, da njegova odsotnost v Moresbyju, pa tudi v Singapurju, kjer je v začetku tega tedna potekalo vrhunsko srečanje voditeljev Aseana  (Združenja držav Jugovzhodne Azije), ni dobro znamenje za multilateralnost tega območja. Nekateri vidijo v tem usihanje ameriške prisotnosti v Azijskem Pacifiku, drugi pa v vsem skupaj prepoznavajo protekcionistični poudarek na doktrini »Amerika na prvem mestu«, vsekakor pa je dal Trump s tem, ko ga ne bo, vedeti, da se lažje spopada z zapletenimi vprašanji, ki so se nakopičila v regiji, kot da bi jih reševal z dialogom.

Kitajski predsednik Xi Jinping bo zasedanje Apeca izkoristil za to, da bo še enkrat predstavil prednosti svoje pobude (gospodarskega) pasu in (svilne) ceste, in bo zato spal v Moresbyju, tako da bo že s svojim vedenjem pokazal, kaj ima v mislih, ko pravi, da vse države vzdolž pasu in ceste povezuje skupna usoda.

Bližnje zasedanje bo namreč le še ena arena, v kateri bosta pomerila moči kitajska in zahodna zasnova območne integracije. Ker bo potekalo blizu Avstralije, za katero je Papua Nova Gvineja pomembna strateška točka, bosta tokrat glavna tekmeca v tej areni Xi Jinping in avstralski premier Scott Morrison.

image
Xi Jinping bo zasedanje Apeca izkoristil za to, da bo še enkrat predstavil prednosti svoje pobude (gospodarskega) pasu in (svilne) ceste. FOTO: David Gray/Reuters


Papua Nova Gvineja je najrevnejša država znotraj Apeca. Njen premier Peter O'Neill si bo seveda prizadeval, da bi zasedanje izkoristil tudi kot priložnost za gospodarsko okrevanje. Ko je ta država pred petimi leti vložila kandidaturo za gostiteljico Apeca, se je zdelo, da je njeno gospodarstvo v razcvetu, reforme pa dovolj radikalne, da bodo izkoreninili korupcijo, ki se je že zažrla v vse nosilne stebre sistema.


Prebivalcev Papue Nove Gvineje ne skrbi kitajski vpliv


Zdaj je Papua Nova Gvineja znova omagala. Gospodarska rast se je ustavila, protikorupcijsko telo so razpustili, v državi je zavladala revščina, statistika navaja, da je vsak drugi otrok, mlajši od pet let, zaradi podhranjenosti zaostal v razvoju, poleg tega pa se v državi znova širijo otroška paraliza, malarija in gobavost. Če k temu dodamo še dejstvo, da je Papua Nova Gvineja ena od zgolj štirih držav na svetu, v katerih v parlamentih ne sedi niti ena ženska, potem je povsem jasno, da gre za družbo, ki potrebuje dejansko pomoč, ne pa tekmovanje, ki jo je že do zdaj pehalo v vse hujšo zadolženost.

Poleg velikega transparenta, izobešenega ob izhodu z letališča v Port Moresbyju, na katerem piše »Dobrodošli v Papui Novi Gvineji«, stoji enako velika bela tabla z logotipom Kitajske gradbene banke, pod katero so nameščeni propagandni transparenti kitajske železniške grupacije in korporacij Railway Construciton in China National Building Material. Vse to je pričakalo Xi Jinpinga, ki je v Papuo Novo Gvinejo pripotoval pred začetkom zasedanja Apeca na svoj prvi uradni obisk v to državo. Ker kitajski predsednik v revne države nikoli ne potuje brez torbe, polne donacij, projektov in posojil, bo imel tudi tokrat številne ideje, sporazume in rešitve za boj proti revščini. Eno od hvaležnih področij za tekmovanje med Kitajsko in Avstralijo bo elektrifikacija, saj ima do električnega omrežja, ki ga je do zdaj zgradila država, dostop zgolj slaba četrtina prebivalstva.

image
Kitajski predsednik je v Papuo Novo Gvinejo pripotoval pred začetkom zasedanja Apeca na svoj prvi uradni obisk. FOTO: David Gray/Reuters


Prebivalcem Papue Nove Gvineje je popolnoma vseeno, kdo jim bo v domove pripeljal elektriko in jih prav nič ne skrbi morebitni politični vpliv Kitajske na njihovo revno demokracijo. Po drugi strani pa je za Avstralce povečanje kitajske prisotnosti v strateško pomembni infrastrukturi te države nesprejemljivo, tako da so že naredili ustrezne korake, s katerimi bi azijski sili preprečili, da bi se vsilila v telekomunikacije, poleg tega pa naj bi jo prehiteli tudi pri gradnji železnice.
 

ZDA usiha na azijsko-pasicifiškem območju?


Ne glede na to, v kolikšni meri bi lahko prisotnost velikih na zasedanju Apeca Papui Novi Gvineji pomagala, da znova pridobi moč za gospodarsko okrevanje, pa je pomembno to, da se v Moresbyju ne izgubi fokus, ki je zdaj pomembnejši kot kdaj koli prej in ki bi moral nato pomagati celotnemu območju, da se vrne na pot multilaterale, dialoga in globalizacije. Tema zasedanja je »Vključimo inkluzivne priložnosti, sprejmimo digitalno prihodnost« in vanjo bi se dalo vključiti vse mogoče. Ali morda nič, če ne bodo udeleženci foruma dovolj resno dojeli, da se prav tukaj, v azijsko-pacifiškem območju, odloča o globalni prihodnosti.

Celo če Trumpova odsotnost napoveduje to, da ameriška prevlada v njem usiha, to še vedno ne pomeni, da ne bodo ZDA odnose s Kitajsko pripeljale do nevarnosti oboroženega spopada, ali da ne bo Trump povlekel za najbolj nevarne niti, kot sta Severna Koreja ali Tajvan, da bi tako dvignil uničevalne valove. In kot da bi simboliziral prav to nevarnost, je Moresby za udeležence vrhunskega srečanja Apeca pripravil ladje. Če bodo hoteli v njih mirno spati, bodo morali zagotoviti mirno morje.