Sydney - Ameriški diplomat je v depeši, ki jo je pred kratkim objavila spletna stran WikiLeaks, Washingtonu svetoval, naj 11 avstralskim osumljencem ameriške oblasti prepovedo leteti, preostalih 12 pa skrbno nadzorujejo. Skupina 23 državljanov Avstralije naj bi namreč sodelovala z jemensko vejo Al Kaide.
WikiLeaks je doslej vsa sporna imena posameznikov, omenjenih v ameriških depešah, prekrila, tokrat pa tega ni storila. »Objava informacij, ki bi lahko ogrozile nacionalno varnost ali pa ovirale delo obveščevalnih služb, je skrajno neodgovorno dejanje,« je povedal avstralski vrhovni tožilec Robert McClelland.
Ustanovitelj WikiLeaksa Julian Assange, ki v hišnem priporu v Veliki Britaniji še vedno čaka na morebitno izročitev Švedski, se je že odzval na obtožbe Avstralije. Zatrdil je, da njegova spletna stran ni storila nikakršne napake in da je le razkrila sporna dejanja avstralskega tožilstva, ki je brez trdnih dokazov 23 osumljenih sodelovanja z Al Kaido »zatožil« ZDA.
Assange je avstralskemu vrhovnemu tožilcu še svetoval, naj mu za kazen znova razveljavi potni list. »Tako ali tako ga v zadnjih 267 dneh v priporu nisem veliko potreboval,« je povedal Assange in dodal, naj McClelland vsem naredi uslugo in potni list prekliče samemu sebi ter se deportira iz Avstralije.
Ustanovitelj WikiLeksa je sicer državljan Avstralije, a mu je država po prvih spornih objavah ameriških depeš odrekla gostoljubje in mu razveljavila potni list.