Ban Ki Moon je v poročilu menil, da je varnostni položaj na območju, ki ga nadzira opazovalna misija ZN v Gruziji (Unomig), še naprej krhek, incidenti še naprej grozijo, med drugim tudi zaradi min in neeksplodiranih sredstev. Prebivalstvo nima svobode gibanja preko črte prekinitve ognja, premirje pa ni dovolj trdno. Zaradi tega je potreben dogovor o novem varnostnem režimu, ki bo zagotovil dolgoročno stabilizacijo razmer.
Novi varnostni režim mora vključevati popolno spoštovanje prekinitve ognja na kopnem, morju in v zraku ter oblikovanej posebnih območij na obeh straneh črte prekinitve ognja, kjer bo prepovedano nameščati vojsko in opremo. Obe strani bi morali druga drugo 48 ali 72 ur vnaprej obvestiti o nameravanih premikih v teh posebnih območjih. Unomig bi nato nadziral upoštevanje novega varnostnega režima, ohranjal stike z obema stranema, zagotavljal svobodo gibanja civilistom ter pomagal pri nudenju humanitarne pomoči in vračanju prebivalstva na domove.
Misija Unomig je bila ustanovljena avgusta 1993, da bi zagotovila izvajaje sporazuma o prekinitvi ognja med Gruzijo in Abhazijo, ki se želi od Gruzije odcepiti. Lani avgusta je Gruzija napadla položaje upornikov v drugi pokrajini, ki se želi odcepiti, to je Južni Osetiji, na kar se je odzvala Rusija in Gruziji zadala poraz. Moskva je nato tudi priznala neodvisnost obeh pokrajin.
Poročilo generalnega sekretarja je malce zamujalo, ker Rusija, ki priznava samostojnost Abhazije in Južne Osetije, ni želela formulacije, ki bi obe pokrajini obravnavala kot del Gruzije. Zamuda pri objavi poročila je tudi ovirala pogajanja na konferenci o varnosti na Kavkazu v Ženevi, na kateri želijo rešiti konflikt med Gruzijo na eni ter Rusijo, Abhazijo in Južno Osetijo na drugi strani s pomočjo posredovanja EU.