Ban Ki Mun obtožuje kongovsko vlado in upornike

Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun pravi, da sta obe vojskujoči se strani v DR Kongo kršili človekove pravice. Trdi, da sta vladna vojska in uporniki izvajali usmrtitve, posiljevali ter množično pobijali in mučili ljudi.

Objavljeno
25. november 2008 13.51
Ban Ki Mun je večkrat skušal posredovati v Mjanmaru
Ma.J.
Ma.J.
Kinšasa - Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun pravi, da sta obe vojskujoči se strani v DR Kongo zakrivili resne kršitve človekovih pravic. Trdi, da sta tako vladna vojska, kot tudi uporniki generala Laurenta Nkunde, izvajali usmrtitve, posiljevali ter množično pobijali in mučili ljudi.

V 28 strani dolgem poročilu je Ban Ki Mun zapisal, da položaj človekovih pravic v DR Kongu "zbuja resno zaskrbljenost".

Vladna vojska in policija naj bi bili odgovorni za pogosto kršenje človekovih pravic med julijem in avgustom, ko se je izbruhnilo zadnje vojskovanje. Med drugim naj bi izvajali usmrtitve, posiljevali ter z ljudmi ravnali nehumano in poniževalno. Upornike pa je Ban Ki Mun v poročilu obtožil množičnih pobojev, ugrabljanja ljudi, prisilne rekrutacije otroke, uničevanja begunskih taborišč in spolnih zločinov.

V poročilu je generalni sekretar ZN obtožil tudi kongovsko obveščevalno službo, in sicer za izvajanje samovoljnih aretacij, mučenje in izsiljevanje.

Posebni odposlanec ZN Olusegun Obasanjo je med obiskom predsednika DR Kongo Josepha Kabilo pozval k pogovorom z generalom Nkundo, da se stanje v državi ne bi še poslabšalo. Nkunda je pred pogajanji postavil tri zahteve: neposredne pogovore z vlado, zaščito manjšin ter vključitev njegovih vojakov v vojsko in upravne organe.


Organizacija Human Rights Watch je medtem vlado predsednika Kabile obtožila surovega zatiranja po volitvah julija 2006. V glavnem mestu je bilo od takrat ubitih 500 političnih nasprotnikov, še dodatnih 1000 pa je bilo zadržanih. Mnogi med njimi naj bi bili po podatkih za zaščito pravic izpostavljeni mučenju.