Barroso pozval k udeležbi na evropskih volitvah

Predsednik Evropske komisije, Portugalec Jose Manuel Barroso, je danes Evropejce znova pozval k udeležbi na volitvah v Evropski parlament, ki naj bi bila po napovedih javnomnenjskih raziskav nizka.

Objavljeno
07. junij 2009 13.50
Posodobljeno
07. junij 2009 13.50
Predsednik Evropske komisije, Portugalec Jose Manuel Barroso, je danes svoj glas na evropskih volitvah oddal v Lizboni
Sa. J./STA
Sa. J./STA
Lizbona - Predsednik Evropske komisije, Portugalec Jose Manuel Barroso, je danes svoj glas na evropskih volitvah oddal v Lizboni. Ob tem je Evropejce znova pozval k udeležbi na volitvah v Evropski parlament, ki je, kot je dejal, "vsak dan bolj pomemben".

"Želel bi si, da bi se trend padajoče udeležbe obrnil," je pred novinarji izjavil Barroso. Ob tem je spomnil, da "pred 20 leti v veliko državah, ki so danes v EU, ni bilo mogoče svobodno voliti" ter da upa, da bodo ljudje volili. "Še nikoli doslej niso državljani 27 držav volili svojih predstavnikov v skupščino, ki je vsak dan bolj pomembna," je poudaril.

 

Na volitve v Evropski parlament, ki so se začele v četrtek, v večini članic unije pa potekajo danes, je po poročanju AFP pozvanih kakih 388 milijonov volivcev, ki volijo 736 poslancev. Glede na napovedi javnomnenjskih raziskav bo volitve zaznamovala nizka volilna udeležba. Na zadnjih evropskih volitvah leta 2004 je bila 54,6-odstotna.

 

Napovedi o nizki volilni udeležbi so se že uresničile v Italiji, kjer so se evropske volitve začele v soboto, sklenile pa se bodo danes. Po poročanju AFP je bila v soboto volilna udeležba v Italiji 17,8-odstotna, medtem ko je bila pred petimi leti v enakem trenutku 20,5-odstotna.

 

V večini članic EU - v Sloveniji, Nemčiji, Belgiji, Bolgariji, na Danskem, v Estoniji, na Finskem, v Franciji, Grčiji, Litvi, Luksemburgu, Avstriji, na Poljskem, Portugalskem, v Romuniji, na Švedskem, v Španiji in na Madžarskem - volitve potekajo danes, tudi v teh državah pa so ankete večinoma napovedovale nizko volilno udeležbo.

 

Ta se je za zdaj že izkazala tudi Nemčiji, kjer je bila že leta 2004 zgolj 43-odstotna. Le iz Hamburga so dve uri po odprtju volišč danes poročali o nekoliko višji volilni udeležbi kot pred petimi leti. Udeležba na volitvah v Nemčiji bi lahko bila konec dneva sicer bila nekoliko višja, saj hkrati z evropskimi potekajo tudi volitve v sedmih nemških deželah.

 

Že v četrtek so volili na Nizozemskem in v Veliki Britaniji, v petek na Irskem ter na Češkem. Tam so bila volišča odprta tudi še v soboto, ko so volitve potekale tudi na Slovaškem, Cipru, Malti in v Latviji.