Barroso svari Romunijo pred ustrahovanjem ustavnih sodnikov

Predsednik Evropske komisije je romunsko vlado še pozval, naj brez odlašanja izpolni zahteve ustavnega sodišča.

Objavljeno
10. avgust 2012 23.42
ROMANIA-POLITICS/
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Bruselj - Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je danes opozoril romunskega premiera Victorja Ponta, naj spoštuje neodvisnost sodišč in naj ne ustrahuje ustavnih sodnikov, ki morajo odločiti glede veljavnosti referenduma o odstavitvi predsednika Traiana Basescuja, poroča Slovenska tiskovna agencija.

Barroso je v pismu Ponti izrazil »zaskrbljenost Evropske komisije glede navedb o pritiskih in ustrahovanju sodnikov ustavnega sodišča, ki so pritegnile našo pozornost«.

Predsednik Evropske komisije je romunsko vlado še pozval, naj brez odlašanja izpolni zahteve ustavnega sodišča glede volilnega imenika, da bo lahko sodišče dokončno odločilo glede referenduma. Sodišče je sicer odločitev napovedalo za 12. september, piše STA.

Predsednik ustavnega sodišča Augustin Zegreanu je prejšnji teden Evropski uniji, Svetu Evrope in Združenim narodom poslal pismo, v katerem je med drugim zapisal, da je eden od njegovih kolegov »priznal drugim sodnikom, da ga je zaradi groženj, ki so jih prejeli on in njegova družina, strah glasovati«.

Zegreanu je obenem navedel še vrsto drugih podobnih primerov ustrahovanja - neka sodnica naj bi bila »resno ogrožena«, pri nekem drugem sodniku je vlada izpodbijala zakonitost njegovega imenovanja in podobno, piše STA. Poleg tega je začasni predsednik države Crin Antonescu napovedal, da bo vlada vztrajala pri odstavitvi Basescuja ne glede na odločitev ustavnega sodišča o veljavnosti julijskega referenduma.

Referendum o odstavitvi Basescuja je potekal 29. avgusta in velika večina je odstavitev podprla, a ker ni bilo zahtevane 50-odstotne volilne udeležbe, referendum ni bil veljaven. Toda vladajoča Socialnoliberalna koalicija (USL), ki je sprožila postopek odstavitve proti Basescuju, se je pritožila, da seznami volilnih upravičencev niso bili posodobljeni.

Zdaj naj bi po poročanju STA glede teh navedb odločalo sodišče. Vmes je prišlo še do odstopa dveh ministrov, za notranje zadeve in za javno upravo. Poleg tega je tožilstvo danes sprožilo preiskavo proti slednjemu, Victorju Paulu Dobreju, ker naj bi skušal načrtno ustvariti zmedo glede volilnega imenika.

Barroso je sicer v današnjem pismu tudi pozval »vse politične sile v Romuniji, v vladi in opoziciji, da delujejo odgovorno, zadržano in se trdno usmerijo k cilju ponovne vzpostavitve stabilnosti«. Dodal je, da bo Evropska komisija še naprej podrobno spremljala reševanje zapleta glede referenduma in zadevo vključila v naslednje poročilo o izvajanju reform na področju pravosodja, ki ga bo pripravila do konca leta.

V poročilu 18. julija je komisija ugotovila, da Romunija in Bolgarija po več kot petih letih članstva v EU še vedno potrebujeta poseben nadzor in še nista storili dovolj za reformo pravosodja ter v boju proti korupciji in organiziranemu kriminalu.

Oceno Romunije je precej poslabšal prav sporni postopek odstavljanja predsednika države in že tedaj je Barroso Bukarešto opozoril, da politiki ne smejo ustrahovati sodnikov ali jih napadati, če ti sprejemajo odločitve, ki jim niso po volji, še navaja STA.