Bela hiša nezadovoljna zlasti s Pekingom in Teheranom

ZDA so v poročilu o človekovih pravicah zaznale napredek balkanskih držav, največ kritik pa so namenili Kitajski in Iranu. Ameriško zunanje ministrstvo je kritično tudi do Slovenije.

Objavljeno
09. marec 2006 11.59
Kitajske posebne enote varujejo japonsko ambasado pred protestniki
Washington – V letošnjem poročilu o človekovih pravicah po svetu, ki ga ameriški State Department izda vsako leto, sta si Kitajska in Iran prislužili največ kritik. V minulem letu je po washingtonski oceni v teh dveh državah prihajalo do "najbolj sistematičnih" kršitev človekovih pravic, medtem ko je bilo na Balkanu in območju Velikih jezer v srednji Afriki zaznati "splošen napredek" na področju človekovih pravic, demokracije in pravne države.

Na seznamu držav so večinoma stari znanci poročila

V poročilu so pod večjo kritiko navedene še Severna Korea, Mjanmar, Zimbabve, Kuba in Belorusija, kjer so ljudje "prikrajšani za osnovne pravice". V teh državah je “oblast skoncentrirana v rokah neodgovornih voditeljev”, zato sodijo med najbolj sistematične kršiteljice človekovih pravic na svetu.

V Iranu so se “že tako slabi rezultati na področju človekovih pravic in demokracije" pod oblastjo konservativnega predsednika Mahmuda Ahmadinedžada še poslabšali, poudarja poročilo. Verski voditelji in predsednik nosijo odgovornost za poslabšanje razmer v zaporih za stotine političnih zapornikov, dodatno omejevanje svobode tiska in nazadovanje družbene in politične svobode.

"Tisti, ki javno nasprotujejo politiki ali stališčem kitajske vlade ali se upirajo oblastem, so se soočali z nadlegovanjem, pridržanjem ali zaporom," je zapisano med 35.000 besedami o slabih rezulatih na Kitajskem. Ob tem je omenjeno tudi zatiranje manjšin in neregistriranih verskih skupin, pri čemer so izpostavljeni Ujguri, Tibetanci in gibanje Falun Gong.

V Rusiji se je v minulem letu nadaljevala težnja po zmanjšanju odgovornosti voditeljev do svojih ljudi. Za primer je navedena korupcija in selektivnost pri izvajanju zakonov ter politični pritiski na pravosodje.

Rezultati na področju človekovih pravic so slabi tudi v Egiptu, kjer po pisanju poročila prihaja do mučenja in zlorab zapornikov, tudi do smrti pripornikov. Septembrske predsedniške volitve so bile "velik napredek" v primerjavi s prejšnjimi, vendar so jih zaznamovale "napake in nizka udeležba".

State Department je nekaj kritičnih besed namenil tudi tesni ameriški zaveznici Savdski Arabiji. Poročilo omenja telesno kaznovanje, pretepanje in druge zlorabe zapornikov, samovoljne aretacije, tajno pridržanje, nepravično sojenje in pomanjkanje neodvisnosti pravosodja.

Glede Pakistana poročilo omenja celo vrsto težav na področju človekovih pravic, med drugim zunajsodne poboje, mučenje in posilstva. "Varnostne sile zunanjsodno ubijajo posameznike, povezane s kriminalom in političnimi skupinami," piše v poročilu.

V Siriji vlada ohranja strog nadzor nad varnostnimi silami, pripadniki varnostnih sil pa so odgovorni za številne resne zlorabe človekovih pravic, še piše v poročilu ameriškega zunanjega ministrstva. ZDA tako kot vedno, niso predmet poročila.

State Department se ni izognil Sloveniji

Poročilo State Departmenta o Sloveniji v skladu s pričakovanji
Poročilo o položaju človekovih pravic za leto 2005 Sloveniji očita predvsem posredno vmešavanje vlade v delo medijev, novi zakon o RTV, ki omejuje avtonomijo televizijske hiše in daje vladi velike pristojnosti pri oblikovanju programskega sveta, težave muslimanske skupnosti pri gradnji mošeje, trgovino z belim blagom, težave izbrisanih in korupcijo, ki po mnenju slovenske javnosti predstavlja velik problem. Na seznamu manjših kršitev ali pomanjkljivosti so se znova znašli posamezni primeri zlorabe policijskih pooblastil, politični in gospodarski pritiski na medije ter površno preverjanje prošenj za azil. Poročilo opozarja tudi na sodne zaostanke, nasilje nad ženskami, trgovino z ženskami in dekleti v in preko Slovenije in na diskriminacijo Romov, homoseksualcev in na problem izbrisanih.

Poročilo navaja, da je sodni sistem v Sloveniji še naprej preobremenjen, kar se kaže v sodnih zaostankih in razvlečenih kazenskih postopkih. Na področju svobode medijev poročilo govori o še vedno prisotni samocenzuri in občasnem posrednem vplivanju na medije, ki naj še vedno ne bi zastopali dovolj široke palete političnih stališč. Pojasnjeno je tudi gospodarsko-politično zaledje javne radiotelevizije RTV Slovenija in sprejetje zakonodaje, ki povečuje vladni in parlamentarni vpliv v odborih omenjene hiše. Poročilo omenja tudi oprostilno sodbo petim obtoženim napada na novinarja Mira Petka .

State Department se dotakne tudi korupcije, ki naj bi bila v očeh slovenske javnosti precej razširjena. Poročilo navaja primere korupcije, ki jih je prijavila protikorupcijska komisija in dodaja, da namerava vlada slednjo zaradi neprimernega kadra in sredstev ukiniti.

Najbolj diskriminirana skupina v Sloveniji po navedbah poročila ostajajo Romi, ki naj bi imeli slabše pogoje na področju izobraževanja - omenjeni so primeri segregacije -, stanovanjske problematike in zaposlovanja. Kot žrtve diskriminacije in nasilja so izpostavljeni tudi homoseksualci. Pomanjkljiva naj bi bila tudi obravnava azilantov, ki trpijo zaradi pospešenih postopkov in poostrenih pogojev v prehodnih domovih.

Po navedbah State Departmenta nasilje proti ženskam ostaja problem, ki je sicer deležen večje pozornosti s strani vlade, še vedno pa naj bi škripalo na področju zakonodaje in financiranja. Na področju trgovine z ljudmi naj bi nova zakonodajo že rodila prve sadove, ko gre za aretacije, manj podpore pa naj bi bile zaradi pomanjkljivega financiranja deležne žrtve. Poročilo se dotakne tudi problema okoli 18.000 izbrisanih, za katere še vedno ni ustrezne zakonske rešitve.

Kitajska vrača udarec

Kitajska vlada je zavrnila očitke ZDA o kršitvah človekovih pravic na Kitajskem in v skladu s tradicijo minulih let danes objavila svoje poročilo o spoštovanju človekovih pravic v ZDA. V poročilu, ki je odziv na v sredo objavljeno poročilo State Departmenta o človekovih pravicah, Kitajska izpostavlja kršitve zakonodaje s strani pravosodnih organov ali policije, rasno diskriminacijo in revščino, visoko stopnjo kriminala ter mučenje zapornikov v Iraku.

Kot piše v poročilu, ki obsega 14.500 besed, se ZDA rade predstavljajo kot "demokracija brez primere", dejansko pa gre le za "igro za bogate". Kitajska ob tem poziva ZDA k izboljšanju razmer na področju človekovih pravic in naj preneha ustvarjati spore v svetu zaradi spoštovanja človekovih pravic.