Rim – Satelitski informativni program italijanske državne televizije Rai News 24 je leto dni po ameriški ofenzivi na iraško mesto Faludža, zahodno od Bagdada, objavil dramatične posnetke zoglenelih trupel in pričevanja ljudi, ki pripovedujejo, da so Američani pri obleganju Faludže uporabljali beli fosfor, kemikalijo, ki jo sicer vojska uporablja za razsvetljevanje terena ponoči. Kot orožje deluje beli fosfor podobno kakor napalm in druga zažigalna sredstva, prepovedana s posebnim protokolom ženevske konvencije iz leta 1980, ki pa ga Američani niso podpisali, so pojasnili v oddaji.
Oddajo »Faludža, prikrita morija« so predstavili na satelitskem televizijskem kanalu, ki ga vidi le omejeno število italijanskih gledalcev, v program so jo umestili tik pred začetkom tridnevne novinarske stavke, to pa pomeni, da je domačih odmevov še malo. Vseeno pa je zbudila zanimanje in zmotila predvsem Američane, ki so že uradno zanikali uporabo zažigalnih sredstev v boju s sunitskimi uporniki lani novembra, avtorjem dokumentarca pa očitali, da ameriške vojske v Iraku niso vprašali, kakšna je njihova plat medalje.
Posnetki, ki jih je bilo videti v oddaji, so pretresljivi in grozljivi. Zoglenela ali do kosti ožgana trupla vseh velikosti, tudi ženska in otroška, naj bi dokazovala, da je beli fosfor padal na stanovanjska naselja, ko so se v Faludži zabarikadirali privrženci jordanskega voditelja iraške veje Al Kaide Abu Musaba al Zarkavija. Nekateri zahodni časniki so o napalmu ali morda belem fosforju pisali že lani, vendar niso imeli fotografskih dokazov in njihove obtožbe so bile kmalu pozabljene.
Da so ZDA res uporabile beli fosfor in z njim kaznovale predvsem civilno prebivalstvo, je v oddaji pripovedoval bivši ameriški vojak v Iraku Jeff Englehart, menda tudi sam udeleženec ofenzive na Faludžo, ki velja za enega izmed največjih vojaških spopadov iraške vojne. Mesto je padlo šele po dolgem ameriškem obleganju in srditih bojih za vsako ulico in vsako hišo posebej.
O svojih odkritjih med poročanjem iz Iraka je pripovedovala tudi italijanska novinarka Giuliana Sgrena, ki so jo neznanci tedaj ugrabili, med njenim reševanju pa so Američani domnevno pomotoma ubili namestnika predstojnika italijanske vojaške vohunske službe Nicola Caliparija. Giuliana Sgrena trdi, da so njeni ugrabitelji preprečili objavo izsledkov, o katerih zdaj govori oddaja Rai News 24.
Ko bo v petek minila italijanska novinarska stavka, utegnejo posnetki iz Faludže vplivati tudi na politično javnost. Še posebno, ker so italijanski vojaki v Iraku (3000 jih je) ena izmed vročih tem predvolilnih spopadov.
Več v današnji tiskani izdaji Dela