Vatikan - Papež Benedikt XVI in italijanski predsednik Giorgio Napolitano sta na prvem uradnem srečanju pozvala k miru na Bližnjem vzhodu, sporazumela pa sta se tudi o sodelovanju "za skupno dobro".
Benedikt je tako postal prvi papež, ki se je sestal s predsednikom Italije iz vrst komunistične stranke. Italijanski mediji govorijo o zgodovinskem srečanju.
Napolitano, ki je bil izvoljen maja, se je pri papežu zadržal dobri dve uri in pol. Večino tega časa so sicer potekale protokolarne slovesnosti, vključno s procesijo od bazilike svetega Petra do Trga svetega Petra, kar je del tradicionalne vljudnosti, ki jo italijanski predsedniki izkažejo do papeža.
Napolitano je papeža pohvalil za njegova "sporočila glede problemov današnjega sveta, ki jih nenehno izraža" ter se pridružil njegovim pozivom h končanju nasilja, "ki še vedno razjeda našo bližnjo in ljubo zemljo na Bližnjem vzhodu".
Po drugi strani pa je Napolitano v svojem nagovoru papežu izpostavil tudi pomen sekularizacije oziroma ločitve države in Cerkve. Je pa pri tem dejal, da vendarle ni treba pozabiti na krščanske korenine Evrope, ki so Benediktu XVI. tako pomembne.
Sicer sta govorila o vprašanjih verske svobode, odnosa do islama in o bližnji poti svetega očeta v Turčijo. Ob tem pa je papež Napolitana pozval, naj si prizadeva za večjo etično ureditev družbe.