Beograd – Nova ustava je Kosovo potrdila kot sestavni del Srbije, je v nedeljo ponovil srbski premier Vojislav Koštunica, medtem ko je uradna Priština ocenila, da izid dvodnevnega referenduma o najvišjem državnem aktu nikakor ne more vplivati na pogajanja o prihodnjem statusu te pokrajine. Kosovski Srbi sicer ne verjamejo, da je vprašanje Kosova s sprejetjem nove ustave rešeno, vendar pa so prepričani, da je Srbija svetu z njo jasno sporočila, da se ne namerava odreči nobenemu delu svojega ozemlja.
Koštunica čestital prebivalcem Srbije in kosovskim Srbom
Koštunica, ki je javnost nagovoril v nedeljo zvečer nekaj ur po zaprtju volišč, je vsem prebivalcem Srbije, "zlasti pa kosovskim Srbom", čestital ob sprejetju nove ustave. Kot je poudaril, je Srbija na referendumu potrdila, da je zaokrožila svojo državnost, ter svetu razločno sporočila, da varuje svojo državno celovitost.
Eden od najbolj vplivnih kosovskih Srbov, predsednikom Srbske liste za Kosovo Oliver Ivanović, je medtem v pogovoru za beograjske medije zatrdil, da nova ustava za Srbijo pomeni tudi nov začetek. Kot je še dejal, je bilo z njo poslano jasno sporočilo tako posebnemu odposlancu ZN za Kosovo Marttiju Ahtisaariju kot tudi Varnostnemu svetu ZN in kontaktni skupini - oziroma vsem, ki se ukvarjajo s kosovskim vprašanjem.
Kot poročajo mediji v Beogradu, kosovski časniki v današnjih izdajah med drugim izpostavljajo, da je Srbija sprejela ustavo "s polovico glasov svojega volilnega telesa". Posebej poudarjajo, da so referendum bojkotirali Albanci na jugu Srbije.
Član prištinske pogajalske skupine za Kosovo Enver Hodžaj je v nedeljo zatrdil, da lahko uspeh referenduma o srbski ustavi vpliva zgolj na notranjepolitično dogajanje v Srbiji, nikakor pa ne na pogovore o prihodnjem statusu te pokrajine. "Referendum pelje Srbijo v preteklost, ne pa v prihodnost," je v pogovoru za beograjsko tiskovno agencijo Beta še povedal Hodžaj.
52,32 odstotka vseh volilnih upravičencev podprlo novo ustavo
Srbska volilna komisija je danes sporočila, da je nova ustava na referendumu dobila zadostno podporo, saj je v soboto in nedeljo zanjo glasovalo skupno 52,32 odstotka volilnih upravičencev. Po preštetju 99,98 odstotka vseh glasov je volilna komisija sporočila, da se je referenduma udeležilo 54,19 odstotka volilnih upravičencev, od tega jih je kar 96,53 odstotka glasovalo za ustavo. Komisija je še sporočila, da je dobila približno 20 pritožb v zvezi z glasovanjem, vendar jih ni posebej komentirala.
Da bi Srbija po 16 letih dobila novo ustavo, je morala najprej dobiti podporo najmanj dveh tretjin poslancev skupščine. Ta pogoj je bil izpolnjen 30. septembra, ko je za ustavo glasovalo 242 od 250 poslancev, kolikor jih šteje sedanji skupščinski sklic. Drugi pogoj za sprejetje ustave pa je bil, da ga mora na referendumu potrditi najmanj polovica od dobrih 6,6 milijona volilnih upravičencev v Srbiji.
Tadić: Državo po referendumu čakajo še veliko hujši problemi
Srbski predsednik Boris Tadić je v tem kontekstu izpostavil, da morajo biti razpršeni prav vsi dvomi glede referendumskih izidov. Tadić je danes še poudaril, da so končali "velik posel, vendar pa državo čakajo še veliko hujši problemi". Ob tem je izpostavil parlamentarne volitve, ponovno pa se je zavzel tudi za predčasne predsedniške volitve. Glede slednjih nekateri drugi srbski politiki menijo, da bi jih bilo treba prirediti šele spomladi. Med njimi je tudi Tomislav Nikolić, vodja Srbske radikalne stranke, najmočnejše opozicijske stranke v parlamentu. Kot je poudaril, so v Srbiji najbolj potrebne parlamentarne volitve, kajti "predsednika imamo, vlade pa ne".
Svet Evrope: Srbija izpeljala referendum v skladu z dolžnostmi
Svet Evrope (SE) je danes pozitivno ocenil izvedbo referenduma o novi srbski ustavi, na katerem so Srbi v soboto in nedeljo novi dokument potrdili. Po besedah opazovalcev SE je Srbija referendum izvedla v skladu z dolžnostmi, ki jih ima kot članica organizacije. Volivci so po mnenju delegacije SE lahko nemoteno izražali svojo volilno voljo.
"Mediji, tako tiskani kot elektronski, so predstavili raznolika mnenja, kar je Srbom omogočilo premišljeno odločitev," so še dodali predstavniki SE. Obenem so sicer izrazili obžalovanje, da zaradi prehitre odločitve o referendumu ni prišlo do širše javne razprave, poudarili pa so tudi, da je do nekaterih nepravilnosti prišlo, ker so imele srbske volilne oblasti premalo izkušenj z izvedbo dvodnevnih volitev.
Na izvedbo referenduma o novi srbski ustavi se je pred tem odzvala tudi Evropska komisija, ki je pozdravila "urejeno izvedbo" glasovanja. "Če bodo izidi tudi uradno potrjeni, bo novi dokument, ki bo nadomestil zastarelo Miloševićevo ustavo, pomemben napredek za Srbijo," je danes dejala tiskovna predstavnica evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna Krisztina Nagy, ki pa ni želela podrobneje komentirati stališča komisije do opredelitve Kosova v ustavi.