Berlusconi krši predpise EU

Na Italijo se je usul plaz kritik zaradi predlaganega ukrepa v okviru boja proti kriminalu v romskih naseljih, ki predvideva odvzem prstnih odtisov tako otrokom kot odraslim Romom.

Objavljeno
28. junij 2008 13.30
Ti.B./STA
Ti.B./STA

Bruselj - Na Italijo se je usul plaz kritik zaradi predlaganega ukrepa v okviru boja proti kriminalu v romskih naseljih, ki predvideva odvzem prstnih odtisov tako otrokom kot odraslim Romom. Ob tem je predstavnik Evropske komisije izrazil mnenje, da bi tovrstno dejanje kršilo predpise EU proti diskriminaciji in spoštovanje temeljnih pravic.

 

Evropska komisija, ki je zadolžena za nadzor nad spoštovanjem evropske zakonodaje v državah članicah EU, se najprej ni hotela odzvati na predlog italijanskega notranjega ministra Roberta Maronija. Ob vztrajanju novinarjev pa je njen predstavnik za stike z javnostmi povedal, da bi tovrsten ukrep kršil pravila EU proti diskriminaciji in spoštovanje temeljnih človekovih pravic. Kot je še povedal, česa takšnega ni mogoče izvesti v skladu z zakonodajo EU.

 

Začetek tedna je bila podana primerjava med omenjenim načrtom italijanske vlade in politiko fašističnega voditelja države med drugo svetovno vojno Benita Mussolinija. "Spominjam se, ko nisem mogel v šolo skupaj z drugimi," je za britanski časopis Daily Telegraph povedal Amos Luzzatto iz italijanske Zveze judovskih skupnosti. "V italijanski kulturi obstaja prikrit rasizem, ki se odraža ciklično," je dodal Luzzatto in ob tem poudaril, da "jemanje prstnih odtisov mladim iz etnične skupine namiguje na to, da jih obravnavaš kot rojene tatove".

 

Na italijanski predlog se je odzval tudi Unicef, ki je izrazil šok in globoko zaskrbljenost ter predlog označil za "provokativnega".

 

Ukrep, ki ga je v sredo napovedal Maroni, naj bi v okviru popisa začeli izvajati čez nekaj mesecev v romskih naseljih v Rimu, Milanu in Neaplju. "Gre za popis, katerega namen je zagotoviti tistim, ki imajo pravico ostati, življenje v dostojnih pogojih in ki bi nam omogočil, da tiste, ki nimajo pravice ostati v Italiji, pošljemo domov," je izjavo Maronija povzel bruseljski spletni bilten EUobserver.

 

Predlagan ukrep sodi v širši sklop boja desnosredinske vlade premiera Silvia Berlusconija proti nezakonitim priseljencem in zločinom, katerih storilci so tujci. V tem okviru se je prav tako že pojavil predlog, da bi se nezakonit vstop v državo obravnaval kot kaznivo dejanje, za katerega bi bila zagrožena kazen do štirih let zapora. V Italiji sicer po nekaterih ocenah živi okoli 160.000 Romov, izmed katerih jih veliko biva v začasnih naseljih brez uradnega dovoljenja. Glede na zadnji popis je med njimi kar 80.000 mladoletnih oseb, je še zapisal EUobserver.