Pariz - Policisti so doslej prijeli 253 udeležencev nasilnih akcij ali skoraj toliko kot ves prejšnji teden, kar je po izjavi generalnega direktorja policije Michela Gaudina "rezultat odločnega delovanja sil reda, ki že prinaša sadove". Cena neredov bo zasoljena, kajti v Seine-Saint-Denisu, kjer se je nasilje najbolj razvnelo, škoda zaradi uničene javne lastnine po prvih ocenah zavarovalničarjev dosega skoraj sedem milijonov evrov.
Uničenih avtomobilov je vse več, pojenjali so napadi na policiste in gasilce, kajti v noči na soboto niso zaznali nobenega incidenta med demonstranti in silami javnega reda. Policijo bolj skrbi, da se bo nasilje razširilo v druge upravne enote po Franciji. Najhujši izgred se je pripetil v Normandiji. Skupina mladih nasilnežev je na postajališču stopila na avtobus, odvrgla steklenice z vnetljivo snovjo in zbežala. Potnikom je uspelo pravočasno zapustiti vozilo, še preden so ga zajeli ognjeni zublji. O uničevanju avtomobilov poročajo tudi z drugih delov na severu Francije, žarišča neredov in nasilja so se pojavila še v Toulousu, Bordeauxu, Strasbourgu, Dijonu, Nici in nekaterih drugih mestih. Neznani storilci so povečini požigali avtomobile.
Premier Dominique de Villepin, ki se spopada z najhujšo krizo, odkar je junija letos prevzel krmilo države, je v Matignonski palači sprejel skupino 16 mladih z območij, ki so jih zajeli nemiri. Čedalje očitneje pa postaja, da gašenje vala neredov ne bo preprosto. Nasilje podžigajo občutki brezperspektivnosti in negotovosti med mladimi v primestnih naseljih, kjer prebiva veliko priseljenskih otrok, stopnja nezaposlenosti pa marsikje dosega 25 do 30 odstotkov. Analitiki tega občutka odrinjenosti, ki naj bi ulici prepuščene sloje francoskega prebivalstva napeljeval k uničevanju javne in zasebne lastnine, opozarjajo tudi na napake pri reševanju socialnih in drugih problemov na obrobju velikih mest.
Več v nedeljskem NeDelu