Bitka ob obletnici #jaztudi

Ženske niso več le molčeče žrtve, ampak segajo po moči moških

Objavljeno
05. oktober 2018 07.35
Posodobljeno
05. oktober 2018 07.35
Leto dni po tem, ko je javnost izvedela, da je Harvey Weinstein spolno nadlegoval ženske, je gibanje #jaztudi postalo sila, ki spreminja družbo. FOTO: AFP
New York – Bill Cosby je v zaporu. Zvezdniške kariere so se razblinile. Politiki odstopajo. Leto dni po razkritju spolnega plenilstva hollywoodskega mogotca Harveyja Weinsteina je nekoč neopazno gibanje #jaztudi mogočna sila, ki spreminja družbo. Toda predsednik ZDA, ki je sprožil dolgo zadrževano jezo žensk, se še vedno posmehuje žrtvam.

Početje filmskega producenta Weinsteina je bilo desetletja javna skrivnost Hollywooda, zakrita v temačne šale televizijskih komedij ali javne bodice, kot je bila leta 2013 opazka voditelja podelitev oskarjev Setha McFarlana, ki je nominirankam za stransko vlogo dejal: »Čestitam, ni se vam več treba pretvarjati, da vam je Weinstein všeč.« Občinstvo se je veselo hahljalo. Štiri leta pozneje, ko sta New York Times in New Yorker opisala njegovo ravnanje in napade na ženske, je nekdanja šala postala »osupljivo« razkritje sistematičnega spolnega nadlegovanje v filmski industriji.

Oglasile so se največje zvezdnice filmske industrije, kot so Angelina Jolie, Salma Hayek ali Gwyneth Paltrow, nenadoma govorjenje o nasilju ni bilo več sramotni madež in konec karier, ampak je bilo sprejeto s sočutjem. Igralka Alyssa Milano je na družbenega omrežja twitter pozvala ženske, naj delijo svoje boleče izkušnje in ji dodajo oznako #jaztudi, do takrat komaj opazno gibanje pa je eksplodiralo. Ko je temnopolta aktivistka Tarana Burke leta 2007 organizirala kampanjo Jaz Tudi, je bil Twitter šele v povojih, besedi pa sta bili jedrnato geslo in spodbuda žrtvam nasilja v revnih skupnostih, s katerim jim je dala vedeti, da niso same. Viralnost družbenih omrežij ga je desetletje spremenila v katalizator, ki je sprožil izlive dolgo zadrževanih občutkov.
 

Gorivo jeze


image
V času letošnjega cannskega filmskega festivala je 82 igralk, režiserk in producentk podprlo gibanje #JazTudi. FOTO: Reuters
Zdelo se je, da je družba končno dosegla točko, ko (spolno) nadlegovanje ni več sprejemljivo. Weinsteinovo bleščeče življenje se je sesulo, njegov podjetje so prodali in razkosali, izgnali so ga iz filmskih krogov, žena se ločuje, v New Yorku mu sodijo zaradi spolnega nasilja in posilstva, ki ga do smrti lahko pošlje za rešetke. Opozarjanje na neprimerno vedenje se je razširilo po vsem svetu in se iz sveta zabave prelilo tudi na druga področja družb. Številni znani novinarji in uredniki so morali zapustiti medije, to je močno vplivalo tudi na politiko.

V ZDA je zaradi javnih obtožb devet članov kongresa odstopilo ali se ni potegovalo za ponovno izvolitev, dva člana vlade sta morala oditi, ko je javnost izvedela za njuno nasilje doma. Ženske po vseh ZDA so postale gonilna sila politične renesanse, na deset tisoče se jih je odločilo vstopiti v politiko in kandirati na volitvah, od najnižje lokalne ravni do boja za kongres.

Razkritje Weinsteina je bilo vžigalica, iz katere je hušknil plamen jeze, pravo gorivo zanj pa je še vedno v Beli hiši. Donald Trump je postal teflonski predsedniški kandidat, ki ga niso iztirile ne obtožbe devetnajstih žensk o spolnem nadlegovanju ne posnetek njegovega surovega moževanja o grabljenju žensk za mednožja. Toda ko je januarja lani prisegel, je prestolnico preplavil gromozanski val ogorčenih žensk v rožnatih čepicah, protestiralo je na milijone ljudi po vsem svetu. Mnoge so dejale, da jih je razkačila zmaga moškega, ki je nekatere ženske označil za »psa« ali »dobro rit«.
 

Zanikaj, zanikaj, zanikaj


Trump je v zadnjih dneh spet pokazal, da ne more iz svoje kože, ko se je na volilnem shodu začel nočevati iz dr. Christine Blasey Ford. Profesorica psihologije trdi, da jo je kandidat za vrhovnega sodnika Brett Kavanaugh spolno napadel, ko sta bila najstnika, o čemer je pričala pred senatnim odborom za pravosodje. Tudi na desnici so njeno izpoved označili za verodostojno, le da verjamejo sodniku, da on ni bil napadalec. Trump sproža načrten napad na gibanje #jaztudi. Ko so ga vprašali, kakšno naj bo sporočilo mladim moškim, ni dejal bodite spoštljivi do žensk, ampak naj se pazijo njihovih obtožb.

Včeraj, ko je bilo vse bolj jasno, da bo republikanska senatna večina sodnika Kavanougha najbrž poslala na vrhovno sodišče, so v Washingtonu potekali napol spontani protesti. Ankete hkrati kažejo, da je velik del družbe ujet v stare vzorce. Večina republikancev je še vedno pripravljena voliti za politika, ki je obtožen spolnih napadov. Nov bojni krik desnice je, da je do obsodbe vsak nedolžen. Kar je seveda res, a hkrati v ozadju odzvanjajo besede predsednika ZDA, ki jih je v svoji knjigi navedel slavni novinar Bob Woodward: »Moraš zanikati, zanikati, zanikati in se upreti tem ženskam ... Če karkoli priznaš, kakršnokoli krivdo, si mrtev.«