Blair na srečanju z Abasom

Nad britanskega premiera Tonya Blaira so se med današnjim srečanjem palestinskega predsednika Mahmuda Abasa zgrnile kritike in protesti.

Objavljeno
10. september 2006 16.08
Britanski premier Tony Blair na srečanju s palestinskim predsednikom Mahmudom Abasom
Ramala - Britanski premier Tony Blair se danes mudi pri palestinskemu predsedniku Mahmudu Abasu v sklopu večdnevnega obiska na Bližnjem vzhodu. Pogovor z Abasom sledi včerajšnjemu srečanju z izrealskim premierom Ehudom Olmertom. Olmert je tudi potrdil, da je pripravljen na srečanje s palestinskim predsednikom za uspešnejše nadaljevanje mirovne pobude, ki jo je izrazil Abas.

Blair je dejal, da bi moral svet podpreti palestinsko vlado narodne enotnosti, če bo ta oblikovana, in obnoviti stike s Palestinci. "Če bo takšna vlada oblikovana, menim, da je prav, da mednarodna skupnost z njo sodeluje," je dejal.

Blair se med palestinskim obiskom ne namerava sestati z voditelji palestinskega vladnega krila Hamas.

Hamas je Blairove pogoje že zavrnil. Predstavnik gibanja Sami Abu Zuri je tako povedal, da je gibanje pripravljeno oblikovati koalicijo s Fatahom, vendar ne pod "vsiljenimi standardi", ki so "pristranski in nepravični".

Abas, voditelj palestinskega gibanja Fatah, se zavzema za koalicijo z vladajočim gibanjem Hamas, s pomočjo katere bi končali "blokado", s katero se Palestinci soočajo. Kot je povedal po srečanju z Blairom, so se te naloge resno lotili.

Namen Blairovega bližnjevzhodnega obiska je po besedah nekaterih poročevalcev, seznanitev z različnimi pogledi sprtih strani, tako izraelskimi kot palestinskimi. To naj bi vodilo v izboljšanje dialoga v katerem skuša dejavno sodelovati tudi britanski premier.

Blair je poudaril, da je stabilnost v tem delu sveta ključnega pomena tako za svet kot za Veliko Britanijo. “Biti pesimist je zelo enostavno ... vendar menim, da je probleme mogoče rešiti z dobro voljo in pravim vosdstvom,” je včeraj dejal Blair. “Zelo smo se trudili za obveljavitev edinega trajnega premirja na osnovi političnega okvirja, ki ga predstavlja Resolucja 1701.”

V sklopu mednarodnih prizadevanj, ki naj jih upoštevajo vse strani je tudi mnenje evropske zveze, ki vztraja na stališču, da Hamas Izrealu vnedarle prizna pravico do obstoja preden se sploh začnejo poglobljeni pogovori s palestinsko administracijo. Hamas ob tem predvsem kaže na Blairovo krivdo, saj je naj bi s trdno podporo ameriški zunanji politiki predstavljal pogled le iz izraelske perspektive.

Številni proteski proti Blairu

V nasprotju s sprejemom v Izraelu so Blaira v Ramali pričakali protestniki s panoji "Blair je človek vojne, ne človek miru" in "Tony, ne prikaži se tu". Tudi palestinski premier Ismail Hanija, s katerim se Blair ni srečal, je britanskega premiera v sobotni izdaji britanskega časnika Guardian obtožil, da favorizira Izrael. "Če želite storiti, kar je prav, gospod Blair, potem si brez odloga prizadevajte za konec okupacije" palestinskih ozemelj, je zapisal Hanija.

Blairov obisk pa zavračajo tudi v Libanonu, kamor se bo v ponedeljek podal na srečanje z libanonskim premierom Fuad Sanioro. Vodilni libanonski šiitski duhovnik Mohamed Husein Fadlalah ga je tako označil kot "ključnega sokrivca v izraelsko-ameriški ofenzivi proti Libanonu", libanonsko vlado pa je pozval, naj Blaira razglasi za nezaželeno osebo. "Do vratu se kopa v krvi libanonskih žensk in otrok. Morilec je. Tu ni dobrodošel," je dejal Fadlalah.

K protestom proti Blairovemu obisku so v petek pozvale tudi prosirske libanonske stranke, medtem ko je predsednik libanonskega parlamenta Nabih Beri, s katerim naj bi se britanski premier predvidoma tudi sestal, sporočil, da ga ne bo v mestu.