Teheran – Iran je iz protesta proti sobotni odločitvi Sveta guvernerjev mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA), ki je iransko jedrsko vprašanje napotil pred Varnostni svet ZN, v skladu z napovedmi uradno ustavil prostovoljno sodelovanje z IAEA. Kot je v Teheranu povedal tiskovni predstavnik iranskega sveta za nacionalno varnost Husein Entesami, je stopil v veljavo zakon, ki ga je iranski parlament skoraj soglasno sprejel leta 2005.
Gre za zakon, ki v primeru predaje iranskega vprašanja VS ZN predvideva prekinitev izvrševanja dodatnega protokola k protokolu neširjenju jedrskega orožja (NPT) in obnovitev dejavnosti bogatenja urana v polnem obsegu. Dodatni protokol k NPT IAEA omogoča izvajanje inšpekcij iranskega jedrskega programa. Iran je IAEA omenjeno odločitev sporočil v pismu, ki ga je na agencijo naslovil 5. februarja, so potrdili diplomatski viri na Dunaju.
Ni še jasno, ali in kdaj naj bi Teheran iz države izgnal inšpektorje IAEA. Prav tako se še ne ve, ali bo Iran z jedrskih objektov odstranil nadzorne kamere IAEA, kar je Iran zahteval že v ponedeljek zvečer.
Blair: Nikoli ne reci nikoli
Britanski premier Tony Blair je zaostril stališče glede vprašanja Irana in ni izključil niti možnosti vojaškega posredovanja. "V takih primerih ne smemo nikoli reči nikoli," je dejal Blair v današnjem govoru pred parlamentom. Ob tem je zagotovil, da Velika Britanija iransko jedrsko krizo še vedno namerava rešiti z diplomatskimi sredstvi, odločitev o napotitvi iranskega vprašanja pred Varnostni svet Združenih narodov pa označil za "prvi korak".
Iranskemu predsedniku Mahmudu Ahmadinedžadu je Blair očital "skrajno hujskaško retoriko". Dejal je, da vlada v Teheranu dela "zelo, zelo veliko napako" , če misli, da bo mednarodno skupnost odpravila z obnovitvijo bogatenja urana. "Z našimi zavezniki se moramo zdaj dogovoriti glede nadaljnjega ravnanja," je dejal in dodal, da ne bo lahko najti ustreznih odgovorov.