Blair za finančno perspektivo EU

Predsedujoči EU, britanski premier Blair, je pred Evropskim parlamentom zatrdil, da bo storil vse za dosego dogovora o prihodnji finančni perspektivi.

Objavljeno
26. oktober 2005 19.06
Strasbourg - Predsedujoči Evropski uniji, britanski premier Tony Blair, je danes pred Evropskim parlamentom v Strasbourgu zatrdil, da bo storil vse za dosego dogovora o prihodnji finančni perspektivi povezave za obdobje 2007-2013 na vrhu EU v decembru. Da bo dogovor mogoč, pa mora povezava na neformalnem vrhu v Hampton Courtu v četrtek potrditi svojo prihodnjo strateško usmeritev in se dogovoriti za nove prioritete za prihodnje obdobje, je poudaril Blair.

"Najprej moramo potrditi pravo usmeritev EU in določiti prioritete, s tem pa bomo dobili podlago za dogovor o skupnem proračunu decembra," je bil jasen britanski premier. Področij prednostnega delovanja naj bi bilo po Blairu šest, in sicer so to raziskave, razvoj in inovacije, skupna energetska politika, boljše univerze, obvladovanje migracijskih tokov ter demografskih izzivov in vzpostavitev posebnega sklada za globalizacijo.

"Za raziskave, razvoj in inovacije je treba zagotoviti več denarja, prav tako pa tudi boljšo koordinacijo," je menil Blair. Skupno energetsko politiko pa EU med drugim potrebuje, ker 90 odstotkov vse svoje energije uvaža iz tretjih držav, a kolektivno pri tem skoraj ne nastopa, je nadalje razložil.

Evropske univerze na tretjem mestu

Na tretje mesto med prioritetami je britanski premier postavil evropske univerze, ki se ne morejo primerjati s sorodnimi institucijami v ZDA in Aziji: izboljšati je treba njihovo financiranje in povezavo s podjetništvom, je bil prepričan. "Predlagam, da Evropsko komisijo zadolžimo, da do prihodnjega leta izdela načrt, kako to storiti," je razložil svoj predlog.

EU mora obvladati tudi migracijske tokove in jih ustrezno izkoristiti v svoj prid, verjame Blair. "Nadzirati in obrzdati je treba tokove nezakonitega priseljevanja, medtem ko je treba nadzorovane migracije usmeriti na način, ki bo koristi EU," je dejal. Kot odličen primer koristi je pri tem navedel odprtje nacionalnih trgov dela starih članic za delavce iz novink, za katerega se je odločila Velika Britanija, večina držav pa je začasno dostop zaprla.

Obvladovanje demografskih trendov je nujno zato, ker se prebivalstvo v EU stara. Rešitve so v boljši podpori za otroke in družine, modernizaciji pokojninskih in socialnih sistemov, je nadaljeval Blair, ki je še podprl globalizacijski sklad, ki naj bi pomagal posameznikom, ki so izgubili delo, med drugim pri prekvalifikaciji.

"Če bomo te prioritete in prihodnjo gospodarsko usmeritev v Hampton Courtu potrdili, bodo možnosti za dogovor o perspektivi decembra boljše," je izjavil Blair. V novem okviru bo moč sprejeti proračun, ki bo skladen s prihodnjo usmeritvijo, bo pravičen, bližje podjetjem ter državljanom, usmerjen pa bo na prioritete, je še dodal.

Blair: Upam, da nam bo uspelo

Kako natančno namerava do dogovora o prihodnjem skupnem proračunu decembra pripeljati, sicer britanski premier ni razkril. "Upam, da nam bo uspelo, ne glede na raven prihodnje porabe. Predsedstvo se zaveda pomembnosti tega dogovora, še posebej za nove članice," je poudaril.

Britanski premier je sicer pred evropskimi poslanci, ki so ga prekinjali tako z aplavzom kot tudi vzkliki nasprotovanja, razgrnil še druge načrte za obdobje do konca letošnjega leta, med katerimi so napredek v boju proti terorizmu in obrambni politiki ter krepitev vloge EU v svetu.

Slednje bo mogoče med drugim s sprejemom strategije o Afriki, uspešno sklenitvijo pogajanj v okviru Svetovne trgovinske organizacije (WTO), začelo pa se je že s pristopnimi pogajanji s Turčijo in Hrvaško. Na prvem področju pa Blair želi sprejem vrste ukrepov, ko so boj proti radikalizmu, zaščita infrastrukture in boljša izmenjava informacij.

Prav tako želi predsedstvo do konca leta doseči politični dogovor o novi direktivi o delovnem času ter o direktivi o storitvah, ki je "nujna za notranji trg", je bil nedvoumen Blair.

"Po dvojnem 'ne' ustavi se je EU znašla v paralizi, a zdaj ima novo priložnost, da se spet začne premikati in to v pravo smer. Če poiščemo vsaj nekaj odgovorov na izzive globalizacije, če se začnemo premikati v pravo smer, bo to že bistven dosežek. EU je lahko ponosna na veliko stvari, zato poskrbimo da bo njenih prihodnjih 50 let enako dobrih kot zadnjih," je svoj nastop sklenil Blair.