Gaza - Britanska novinarka Lauren Booth, svakinja nekdanjega britanskega premiera Tonyja Blaira, je pred dvema tednoma skupaj s še 43 mirovnimi aktivisti gibanja Free Gaza (Osvobodite Gazo) iz Cipra na krovu dveh predelanih ribiških ladij odrinila na pot proti obali Gaze. Udeležencem odprave se je uspelo prebiti skozi pomorsko blokado okrog prenaseljene planote ob Sredozemskem morju, ki jo je lani poleti uvedel Izrael. Večina aktivistov se je nato konec prejšnjega tedna vrnila na Ciper, nekaj, med njimi tudi 41-letna Boothova, pa jih je ostalo v Gazi. Zdaj jim grozi, da bodo postali le dodatno breme za tamkajšnje prebivalce, saj jim izraelske in egiptovske oblasti ne dovolijo zapustiti območja.
Da bodo imeli aktivisti, ki so ostali v Gazi, težave pri zapuščanju planote po kopnem, je že prejšnji torek napovedala prigoda edinega udeleženca odprave z izraelskim potnim listom Jeffa Halperja, ki so ga pridržali takoj, ko je čez mejni prehod Erez vstopil v Izrael, zdaj pa mu grozi obtožnica zaradi kršitve vojaškega odloka, ki izraelskim državljanom prepoveduje potovanje v Gazo. Boothova skupaj s še tremi aktivisti iz ZDA, Irske in Avstralije že od minulega petka poskuša oditi iz Gaze, vendar so jih zavrnili tako na severnem prehodu Erez, ki ga nadzorujejo izraelski varnostni organi, kakor tudi na južnem prehodu Rafa, ki je v rokah egiptovskih sil.
Zaradi tega je polsestra Cherie Blair izraelske oblasti obtožila kršitve njihovih pravic, češ da jim onemogočajo vrnitev v domovino. Ob tem se je obregnila tudi ob »institucionalno rasistični« izraelski odlok, ki prebivalcem Gaze, starim od 18 do 45 let, prepoveduje vstop v Izrael. »Takšne omejitve so ustvarile največje internacijsko taborišče na svetu, ki ga nadzirajo izraelski stražarji.« Za pomoč je Boothova že zaprosila tudi britanske diplomate v regiji.
Izraelska vojska je v odgovor sporočila, da aktivistke ne spustijo v državo, ker je v Gazo vstopila nezakonito. Predstavnik izraelskega zunanjega ministrstva Jigal Palmor je dejal, da vlada še vedno presoja, kako ukrepati v njenem primeru, ob tem pa poudaril, da ima Izrael, tako kot vsaka druga država, pravico sam odločati o tem, koga bo spustil v državo. »Na to bi morala pomisliti, preden je odšla v Gazo. Nič ni bilo usklajeno z izraelskimi oblastmi,« je še dodal.
Aktivisti gibanja Free Gaza so s simbolnim prebojem blokade okrog planote, na kateri živi skoraj poldrugi milijon Palestincev, hoteli predvsem opozoriti mednarodno javnost na izjemno slabe življenjske razmere tamkajšnjega prebivalstva. Izrael je namreč, potem ko so pripadniki gibanja Hamas junija lani vojaško porazili rivalski Fatah in prevzeli popoln nadzor nad Gazo, uvedel blokado planote, da bi tako povečal pritisk na palestinske skrajneže, odgovorne za raketne napade na jug Izraela. Odtlej v Gazo prihaja le najnujnejša humanitarna pomoč, izraelske oblasti pa tamkajšnjim prebivalcem onemogočajo potovanje na planoto in iz nje. Razmere se, kljub nasprotnim izraelskim obljubam, niso bistveno izboljšale niti po junijski sklenitvi premirja s Hamasom.
Večina članov mednarodne mirovne odprave se je po enem tednu, ki so ga prebili v Gazi, konec minulega tedna vrnila v izhodiščno pristanišče Larnaka, s seboj pa so na Ciper pripeljali tudi sedem članov dveh palestinskih družin. Med njimi je bil tudi 16-letni Said Mosleh, ki mu je eksplozija izraelske tankovske granate odtrgala nogo, zaradi blokade pa prej ni mogel odpotovati na rehabilitacijo v tujino. Iz gibanja so sporočili, da nameravajo v roku enega meseca ponoviti odpravo v Gazo, da bi odpeljali še preostale aktiviste. Ob tem so k »podobnim človekoljubnim naporom« pozvali tudi OZN, Arabsko ligo in mednarodno skupnost.
Iz petkove tisikane izdaje Dela!