Washington – Staro mesto Alexandria, ob reki Potomac samo streljaj oddaljeno od prestolnice Washington D.C., je običajno polno turistov in nakupovalcev, te dni pa je zaradi edinega ameriškega procesa proti terorističnemu obtožencu velikega kalibra v izrednem stanju. Sedemintridesetletnega Francoza maroškega rodu Zacariusa Moussaouija obtožujejo, da bi moral biti, če ga ne bi bili po naključju prej zaprli, dvajseti pilot z 11. septembra 2001 in da je s svojim molkom pomagal ubiti malo manj ko tri tisoč ljudi enako učinkovito, kakor da bi bil eno od ugrabljenih letal pognal v newyorška nebotičnika, washingtonski Pentagon ali na pensilvansko polje.
Ameriške oblasti so po prepričanju poznavalcev proces proti Zacariusu Moussaouiju pripravile v Alexandrii zato, ker v državi Virginii, kamor sodi, še niso zavrnili zahteve po smrtni kazni. Moussaoui je aprila lani priznal, da je kot član teroristične organizacije Al Kaida pripravljal teroristične napade 11. septembra, med njegovimi stvarmi pa so pozneje našli tudi kratke nože, kakršne so za ugrabitev letal uporabili Mohamed Ata in njegovi, in 15.000 dolarjev z računov Al Kaide v Združenih arabskih emiratih. Medtem ko svojci žrtev terorističnih napadov na New York in Washington sojenje spremljajo s petih drugih sodišč, tožilci upajo, da bo sedemnajst porotnikov – med njimi sta tudi v Iranu rojena muslimanka in sestra nekega reševalca – Mousaouija spoznalo za krivega.
Sodno imenovana obramba ima vsaj na začetku bolj zapleteno delo. Moussaoui, ki se je med pripravami na proces večkrat označil za pripadnika Al Kaide in ki je še v ponedeljek v arabščini pel »Svojo vero branimo s krvjo«, bi jih bil, če bi mu bila sodnica dovolila, že zdavnaj odslovil, preden je spremenil svoje mnenje ter začel govoriti o pripravah na drugi val ugrabitev, pa je že priznal sodelovanje s prvo morilsko skupino. Zaprli so ga kakšen mesec dni pred napadi na New York in Washington, ker se je oklahomskim učiteljem pilotiranja zazdel sumljiv, saj je hotel takoj voditi velika letala, za pilotsko dovoljenje pa mu je bilo vseeno. Še prej se je uril v afganistanskih taboriščih Al Kaide.
Obramba vendarle upa, da ga bodo zaradi njegovega čudnega vedenja spoznali za blebetajočega bedaka, ki so se ga hoteli znebiti celo teroristi, hkrati pa vlado napada na njenem terenu in ji očita, da bi rada s smrtno kaznijo za Moussaouija prikrila lastne napake pred 11. septembrom. V ponedeljek so zavrteli video posnetek s priznanji tedanjega pravosodnega ministra Johna Ashcrofta in zunanje ministrice Condoleezze Rice, da so napadi razkrili dolgoletne težave državnih obveščevalnih služb. »Tega primera ne morete opazovati skozi očala dogajanja po enajstem septembru,« pravijo.
Več v sredini tiskani izdaji Dela.