Bo Ciper blokiral turška pogajanja z EU?

Pred današnjim sestankom trojke Evropske unije in Turčije je Ciper znova zagrozil z blokado turških pristopnih pogajanj z EU.

Objavljeno
16. oktober 2006 12.30
Zastava Evropske unije
Hamburg – Pred današnjim sestankom trojke Evropske unije in Turčije je Ciper znova zagrozil z blokado turških pristopnih pogajanj z EU. "Trdno smo odločeni iti po tej poti, saj vsako nadaljnjo popuščanje Turčiji le spodkopava legitimnost EU," je v pogovoru za današnjo izdajo časnika Financial Times Deutschland zatrdil ciprski zunanji minister Yiorgos Lillikas.

Ciper nasprotuje turškemu članstvu v EU, saj Ankara ni razširila carinske unije na vse nove članice povezave, torej tudi Ciper. Tako ciprska letala in ladje ne morejo pristajati na turških letališčih in v turških pristaniščih.

Turčija v zameno za odprtje svojih pristanišč in letališč za ciprske ladje in letala zahteva izpolnitev obljube EU, da bo sprostila trgovinske omejitve s turškim delom Cipra, ki ga sicer priznava le Turčija.

To možnost je vodja ciprske diplomacije odločno zavrnil. "To, da bi odprli kakšno letališče na zasedenem delu otoka, ni sprejemljivo ne za ciprsko vlado ne za ciprski narod," je dejal Lillikas.

Vodja ciprskih Turkov Mehmet Ali Talat je prejšnji teden pojasnil, da Turčija za uresničitev protokola iz Ankare zahteva odprtje letališča Ergan na severnem, turškem delu Cipra. Tam lahko zaenkrat pristajajo le letala, ki prihajajo iz Turčije, z njegovim odprtjem pa ciprski Turki računajo predvsem na večji priliv turistov na ta del otoka, ki je gospodarsko mnogo slabše razvit kot južni, grški del.

Ciper je od leta 1974, ko je turška vojska zasedla severni del otoka, razdeljen na grški in turški del, pri čemer slednjega mednarodna skupnost, razen Turčije, ne priznava. Potem ko so ciprski Grki aprila 2004 zavrnili načrt Združenih narodov za združitev s turškim, severnim delom otoka, je v EU maja istega leta stopil le grški, južni del otoka.

Predstavniki trojke EU - Evropske komisije, Finske kot sedanje predsedujoče EU ter Nemčije kot prihodnje predsedujoče EU - se bodo danes ob robu zasedanja zunanjih ministrov držav članic EU v Luksemburgu sestali s turškim zunanjim ministrom Abdullahom Guelom. Ob tej priložnosti naj bi EU izrazila zaskrbljenost zaradi počasnosti izvajanja reform v Turčiji.