Bo Japonski tokrat uspelo?

Japonski bi lahko na tokratnem zasedanju Mednarodne komisije za kitolov uspelo prepričati večino držav, da glasujejo za ukinitev moratorija na komercialni lov kitov, ki velja že dvajset let.

Objavljeno
16. junij 2006 16.40
Naravovarstveniki opozarjajo tudi na grozljiv način ubijanja kitov. Na posnetku kit, ki ga je z eksplozivno harpuno ujela norveška kitolovka. Kit je umiral dve minuti in pol.
St Kitts - Japonski bi lahko na tokratnem zasedanju Mednarodne komisije za kitolov uspelo prepričati večino držav, da glasujejo za ukinitev moratorija na komercialni lov kitov, ki velja že dvajset let.

Komisija, ki ureja kitolov v svetu, je komercialni lov na kite prepovedala leta 1986 in tako prisluhnila pozivom okoljevarstvenikov in borcev za pravice živali, saj je po večstoletnem lovu teh živali nekaterih vrst ostalo le še nekaj primerkov, veliko vrst pa je zaradi prekomernega izlova tudi izumrlo. Po prepovedi lova so se populacije kitov znova začele krepiti.

Povsem v nasprotju s prepovedjo danes deluje samo Norveška, ki ima edina uradno "sezono kitolova". Norveška podobno kot Japonska namreč zagovarja t.i. "trajnostno rabo" kitov; tako naj bi letos pobili več kot 1550 kitov. Japonska prepoved sicer uradno spoštuje, a pod krinko lova v znanstvene namene vendar na leto pobije več sto kitov.

Kitolovu najbolj nasprotujejo ZDA, Velika Birtanija, Avstralija in Nova Zelandija, ki menijo, da bi bilo potrebno kite še bolj zaščititi. Japonska po drugi strani trdi, da ni razlogov za popolno prepoved kitolova in zagovarja zaščito le ogroženh vrst, medtem ko bi lahko bolj številčne vrste lovili po načelu trajnostne rabe. Japonska vztraja, da ji zahodne države z vztrajanjem pri popolni prepovedi lova vsiljujejo svoje vrednote.

Naravovarstvene organizacije obtožujejo Japonsko, da nagovarja revnejše države – take, ki sploh nimajo neposredne povezave s kitolovom - naj se priključijo komisiji, nato pa jih z obljubami o gospodarski in drugi pomoči pripravijo, da glasujejo v skladu z njenimi željami. Naravovarstvene organizacije zato pozivajo te države, naj ne glasujejo za odpoved prepovedi kitolova.