Sirski ogenj se širi čez mejo v Libanon

Uporniki in vojska zatrjujejo, da prevzemajo nadzor nad sirskim mestom Alep. O spopadih poročajo tudi iz Damaska.

Objavljeno
22. avgust 2012 12.22
Posodobljeno
22. avgust 2012 12.22
SYRIA-CONFLICT-ALEPPO
Mo. B., Delo.si, Me. M., zunanja politika
Mo. B., Delo.si, Me. M., zunanja politika

Damask - V največjem sirskem mestu Alep še vedno odzvanjajo streli in eksplozije, ki vsak dan terjajo nove žrtve. Po poročanju Al Džazire je bilo v nemirni državi včeraj ubitih vsaj 24 ljudi, Sirski observatorij za človekove pravice pa poroča o najmanj 198 smrtnih žrtvah.

Prav tako ni jasno, kolikšen del Alepa je v rokah upornikov in kolikšen v rokah sil, zvestih režimu. Sirska svobodna vojska (FSA) namreč trdi, da so uporniki zavzeli že dve tretjini območja. »Zdaj nadziramo več kot 60 odstotkov mesta Alep, vsak dan pa zavzamemo novo četrt,« je povedal predstavnik FSA Abdel Džabar al Okaidi. Njegove trditve je že zavrnila sirska vojska. »Vojska je tista, ki počasi napreduje. Teroristične skupine občasno zapustijo okrožje, ki ga nadzorujejo, in napadejo sosednjo četrt, zato da lahko nato trdijo, da je ta ali ona ulica pod njihovim nadzorom,« je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal anonimni vojaški vir.

Nasilje se nadaljuje tudi v drugih delih države. Po besedah protivladnih aktivistov so sile zveste Bašarju al Asadu včeraj vdrle v predmestje Damaska. Po poročanju Observatorija je vojska požigala hiše in ubila več deset ljudi. V kleti ene od stavb so menda našli več trupel, ki jih še niso identificirali. Po zadnjih podatkih je bilo samo na obrobju Damaska v enem dnevu ubitih najmanj 40 ljudi.

Po podatkih omenjene organizacije je bilo od marca lani v Siriji ubitih več ko 23.000 ljudi, a je ta podatek nemogoče neodvisno preveriti. Združeni narodi ocenjujejo, da je bilo v nemirni državi ubitih 17.000 ljudi.

Sirski ogenj se širi čez mejo v Libanon

Vojna v Siriji pa se čedalje hitreje seli tudi na ulice sosednjega Libanona. V Tripoliju na severu države že od ponedeljka zvečer potekajo spopadi med suniti in alaviti. Nasilje je doslej zahtevalo najmanj dvanajst življenj, več kot sto ljudi je ranjenih. Libanonski premier Nadžib Mikati je po izbruhu bojev v Tripoliju pozval državljane, naj se ne spuščajo v vojno nekoga drugega.